sobota , 26 septembra 2020
Home / SLOVENSKO / Viacerí členovia ĽSNS sa pohybujú v extrémistickom prostredí, uviedol to znalec v kauze šekov na 1 488 eur

Viacerí členovia ĽSNS sa pohybujú v extrémistickom prostredí, uviedol to znalec v kauze šekov na 1 488 eur

29.5.2020 (Webnoviny.sk) – Viacerí členovia politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko sa pohybujú v pravicovo extrémistickom prostredí. Skonštatoval to vo svojom posudku znalec pre oblasť politického extrémizmu Matej Medvecký.

Posudok sa čítal dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci prejednávania prípadu šekov na 1 488 eur, pre ktoré je stíhaný predseda ĽSNS Marian Kotleba.

Znalec sa v posudku obsiahlo venoval problematike politického extrémizmu, extrémnej pravice a takisto symboliky. Potvrdil pritom domnienky obžaloby v súvislosti s číslicami 14 a 88, že ide o jednu z najvyužívanejších šifier v extrémistickom prostredí.

Dôkazom bol aj záznam z demonštrácie

Ako dôkaz na súde tiež slúžil záznam podujatia, na ktorom boli v roku 2017 odovzdané sporné šeky. Marian Kotleba v súvislosti s týmto dôkazom skonštatoval, že dokazuje, že na podujatí nebol páchaný extrémizmus a obsahovalo „národné a kresťanské posolstvo”.

Rovnako sa prehrával aj záznam demonštrácie proti islamizácii z roku 2015, na ktorom obžalovaný vystúpil s prejavom. Marian Kotleba v tejto súvislosti uviedol, že nechápe, čo má tento záznam spoločné so žalovaným skutkom.

Súd pojednávanie v kauze šekov odročil na 8. júna, kedy by sa mal zaoberať odbornými vyjadreniami viacerých historikov aj zástupcu Ústavu rómskych štúdií.

Šeky so symbolickou sumou 1 488 eur

Predseda ĽSNS Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.

Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Známy symbol extrémistov

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Samosudkyňa, ktorá v tomto prípade rozhoduje, Ružena Sabová, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Viac k témam: extrémizmus, šeky, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Viacerí členovia ĽSNS sa pohybujú v extrémistickom prostredí, uviedol to znalec v kauze šekov na 1 488 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegrini skritizoval Matoviča za jeho vyjadrenia na adresu nezodpovedných občanov

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) uviedol v relácii Slovenského rozhlasu RTVS Sobotné dialogy, že dátum 1. októbra bol vybraný operatívne.

Jeden komentár

  1. Ak sa bude pri každej príležitosti vysvetľovať,že sa jedná o extrémizmus skôr ako súd rozhodne,je nepriamo súd ovplyvňovaný aj on samotný a hlavne verejnou mienkou. Samozrejme,že nikto nevie,že tento spôsob patrí medzi fašistické praktiky. Podobne ako vykríknete,že váš sused je zlodej bez toho aby na to existoval priamy dôkaz. Ak chcete vidieť naozajstných extrémistov,chodte sa pozrieť do Nemecka. Až potom vám bude jasné čo to slovko znamená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *