pondelok , 14 október 2019
Home / VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY / POZOR! Vaše zdravie je OHROZENÉ. Pijeme vodu z vodovodu s mikroplastami?

POZOR! Vaše zdravie je OHROZENÉ. Pijeme vodu z vodovodu s mikroplastami?

Celosvetovo skonzumujeme v priemere 5 gramov plastov každý týždeň, čo je ekvivalent kreditnej karty. Uvádza článok CNN TU

Táto plastová kontaminácia pochádza z „mikroplastov“ – častíc menších ako päť milimetrov – ktoré sa dostávajú do nášho jedla, pitnej vody a dokonca aj do vzduchu.
Podľa štúdie Univerzity v Newcastle v Austrálii ľudia po celom svete skonzumujú v priemere približne 2 000 mikroplastických častíc týždenne.
Tieto drobné častice môžu pochádzať z rôznych zdrojov, vrátane umelých vlákien z vlákien, mikročastíc nachádzajúcich sa v niektorých zubných pastách, alebo väčších kusov plastov, ktoré sa postupne rozpadajú na menšie kúsky, keď sú odhodené a vystavené vonkajšiemu okoliu.

Loading…

Mikroplasty sa tak dostanú do našich riek a oceánov a môžu byť konzumované rybami a inými morskými živočíchmi, ktoré sa stanú súčasťou potravinového reťazca.
„Microplasty boli nájdené v mnohých každodenných potravinách a nápojoch, ako je voda, pivo, mäkkýše a soľ,“ uviedla Kala Senathirajah pre CNN.

„Je veľmi jasné, že otázka mikroplastov je globálna. Dokonca aj keď krajiny vyčistia svoj dvor, neznamená to, že budú bezpečné, pretože tie mikroskopické častice by mohli vstupovať z iných zdrojov,“ uviedla Senathirajah.
Najväčším zdrojom požitia plastov je pitná voda, podľa prieskumu, ktorý skúma 52 existujúcich štúdií odhadnúť požitie plastov po celom svete.
Výskum zadal Svetový fond pre ochranu prírody (WWF).

Ilustračné video

Zistilo sa, že priemerná osoba konzumuje každý týždeň až 1 769 častíc plastu len pitnou vodou – balenou do fliaš alebo z kohútika. Môžu však existovať veľké regionálne rozdiely. Uvádza štúdiu z roku 2018, ktorá zistila, že v Spojených štátoch a Indii je dvakrát viac plastu vo vode než v európskej alebo indonézskej vodovodnej vode.
Samostatná štúdia v tomto mesiaci zistila, že Američania jedia, pijú a dýchajú medzi 74 000 a 121 000 mikroplastickými časticami každý rok, a tí, ktorí pijú iba vodu vo fľašiach namiesto vody z vodovodu, môžu pridať až 90 000 plastových častíc k ich ročnému množstvu.

Mušle sú druhým najväčším zdrojom požitia plastov, pričom priemerná osoba konzumuje až 182 mikročastíc – 0,5 gramu – z tohto týždňa. Správa hovorí, že je to preto, že „mäkkýše sa jedia celé, vrátane ich zažívacieho systému, po živote v plastických znečistených moriach.“
Hoci mikroplasty boli zistené vo vzduchu, štúdia hovorí, že inhalácia predstavuje zanedbateľný príjem, ale môže sa výrazne líšiť v závislosti od prostredia.
Výskumníci poznamenávajú, že ich štúdia „stavia na obmedzenom súbore dôkazov a prichádza s obmedzeniami“ – vrátane „nedostatku dostupných údajov o kľúčových metrikách, ako je distribúcia hmotnosti a veľkosti mikroplastov v prirodzenom prostredí.“

Stále tak rastú obavy zo zdravotných rizík, ktoré predstavujú mikroplasty pre ľudské zdravie, ale vplyv znečistenia plastickými látkami zostáva nejasný. Viacerí vedci však trvajú na škodlivom účinku mikroplastov na zdravie človeka pri ich dlhodobom konzumovaní.

Profesor Richard Lampitt z britského Národného strediska pre oceánografiu, ktorý nebol zapojený do výskumu, povedal pre CNN, že je ťažké posúdiť význam miery požitia mikropalstov bez pochopenia súvisiacich zdravotných rizík.
„Je veľmi veľká neistota, pokiaľ ide o škody, ktoré plasty spôsobujú,“ povedal Lampitt.
„Plast nie je obzvlášť škodlivý materiál, existuje však potenciál, že značne poškodzuje naše zdravie,“ uviedol Lampitt a dodal, že jstále e potrebný vykonať ďalší výskum v súvislosti s vplyvom dlhodobého vystavenia účinkom plastov.
Riaditeľka pre ochranu WWF International Prakash-Mani uviedla, že „musíme riešiť problém znečistenia plastov na jeho samom prameňoch a zastaviť jeho vstup do prírody na prvom mieste.“ 
Celosvetovo sa ročne vyrobí viac ako 330 miliónov metrických ton plastov a do roku 2050 sa očakáva celosvetová výroba plastov.
Prakash-Mani povedal, že na riešenie tohto problému je potrebná globálna zmluva o spoločnostiach a vládach v oblasti plastov a znižovania emisií.
Ďakujeme Josephovi za TIP a preklad a odmeňujeme ho čiastkou vo výške 10 eur.

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKA odmeňujeme  v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR články čiastkou  od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  alebo formou SMS na 0950 857 893

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Zdroj: TU a TU

Loading…

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

EXšéf kontrarozviedky SIS: JANKOVSKÁ zatiaľ UNIKÁ spravodlivosti aj vďaka médiám

Prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA príspevok z pera exšéfa kontrarozviedky slovenskej tajnej služby Petra Tótha vystupujúceho …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *