sobota , 19 január 2019
Home / EKONOMIKA / Pre pestovateľov obilnín nebol rok 2017 priaznivý, zaznamenali pokles úrody

Pre pestovateľov obilnín nebol rok 2017 priaznivý, zaznamenali pokles úrody

BRATISLAVA 14. januára (WebNoviny.sk) – Slovenskí pestovatelia obilnín zaznamenali vlani pokles úrody, a teda nie príliš pozitívny rok. Uviedol to pri bilancovaní roka 2017 predseda predstavenstva Združenia pestovateľov obilnín (ZPO) Jozef Urminský na internetovej stránke združenia.

Dodal, že vlani po niekoľkých za sebou nasledujúcich hospodárskych rokoch s rastúcimi svetovými zásobami pšenice zaznamenali pokles úrody najmä pre menej priaznivé poveternostné podmienky.

Zvýšenie cien obilia

Pokles úrody ale v konečnom dôsledku paradoxne znamenal zvýšenie odbytových cien obilia, čo predstavovalo pre slovenských pestovateľov významný príjem a možnosti pre investície a ďalší rozvoj daného poľnohospodárskeho podniku.

Odporúčame:
Ministerka Matečná sumarizovala rok 2017, zdôraznila najmä problém dvojakej kvality potravín

Urminský však zároveň spomenul tých pestovateľov, ktorých extrémy počasia zasiahli tak nepriaznivo, že prišli o zásadnú časť svojej produkcie. „V niektorých prípadoch môžu tieto straty spôsobiť pád podniku. V tomto smere nám zatiaľ chýbajú na Slovensku konkrétna forma podpory a riešenia dopadov na poľnohospodárstvo, ktoré súvisia s klimatickými zmenami,“ povedal Urminský.

Slabšia komunikácia inštitúcií

Za ďalšie negatívum uplynulého roka označil slabšiu komunikáciu štátnych aj mimovládnych inštitúcií v rámci prípravy Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020. Myslí si, že bolo možné urobiť viac pri presadení záujmov ZPO na európskej pôde.

„Obávame sa napríklad určenia stropov priamych platieb, ktorým by u nás dochádzalo umelo k rozbíjaniu väčších poľnohospodárskych podnikov, a tým aj k ich oslabovaniu. Slovensko aj Česká republika sú v tomto v rámci Európskej únie špecifické, čo vyplýva z historického vývoja, no nemôžu byť za to „postihované“, pretože je to proti zdravému sedliackemu rozumu,“ uviedol predseda predstavenstva ZPO. Obáva sa aj novely zákona o prenájme poľnohospodárskej pôdy, ktorá podľa neho skôr spôsobí problémy, ako prinesie dobré riešenia.

Odporúčame:
Poľnohospodári a potravinári sú nespokojní s výškou štátnej pomoci, nevylučujú protestné akcie

Združenie pestovateľov obilnín sa chce venovať v roku 2018 predovšetkým oblasti slovenskej a európskej legislatívy, ktorú chce pripomienkovať a komunikovať s kompetentnými orgánmi. Výzvou pre ZPO sa stáva aj pripravovaná úprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskeho spoločenstva, či hľadanie vlastných rezerv.

Viac k témam: ceny obilia, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Združenie pestovateľov obilnín
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre pestovateľov obilnín nebol rok 2017 priaznivý, zaznamenali pokles úrody © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nemecký trh je pre slovenských farmárov náročný, podľa Matečnej sa však dokážu presadiť

O slovenské produkty je v nemeckých obchodoch podľa ministerky Gabriely Matečnej záujem.  BERLÍN 18. januára (WebNoviny.sk) – Ak sa slovenskí potravinári zamerajú na kvalitu a produkty s vyššou pridanou hodnotou na úkor kvantity, dokážu sa presadiť na náročnom nemeckom trhu s potravinami. O slovenské potravinárske výrobky je totiž v Nemecku záujem, no objemom dodaných potravín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *