streda , 24 január 2018
Home / KULTÚRA / Hudba / Rapper Rytmus vníma v Slovákoch skrytý rasizmus

Rapper Rytmus vníma v Slovákoch skrytý rasizmus

BRATISLAVA 8. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský rapper Rytmus vníma Slovákov ako skrytých rasistov. „Verejne na kameru by sme to nevedeli priznať, nikto by otvorene o sebe nepovedal ‘ja som rasista’… Frustrácia vzniká skôr v anonymných diskusiách, ale tam nemáme šancu vedieť, kto to naozaj píše,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Známeho rappera navyše trápi aj celkový mediálny obraz o Rómoch na Slovensku. „Keď som si od pádu komunizmu čítal články o Rómoch, tak väčšina z nich navádza ľudí, aby ich hádzali do jedného mecha. Väčšina článkov ich škatuľkuje, spochybňuje a ukazuje v nie celkom peknom svetle. Keby to aspoň vyvážili, že sú takí aj takí Romáci, možno by to ľudia brali inak,“ zamyslel sa Rytmus.

Odporúčame:
Allan Mikušek, Michal David a Vašo Patejdl odovzdajú fanúšikovi gitaru podpísanú legendami

„No u nás je to asi normálne – veľakrát som dokonca počul, že dieťa vychovávali štýlom ‘Keď nebudeš poslúchať, tak ťa dám Cigánom!’ Tí ľudia to možno ani nemyslia zle, ale je to taký hlúpy stereotyp, ale čo z toho decka môže potom vyrásť, keď mu hovoria, že Cigáni sú niečo zlé… Táto výchova a tento pohľad na Romákov ide z generácie na generáciu a myslím, že je to tu, žiaľ, ešte nadlho,“ podotkol rapper, ktorý podľa vlastných slov aj preto zvažuje, či chce raz svoje dieťa vychovávať na Slovensku.

„Aký je to asi pocit, keby som mal raz mať dieťa a už teraz viem, že bude odsúdené za to, za čo ani nemôže, kvôli ľuďom, ktorí šíria takéto posolstvá. Ako mu vysvetlíte, že ‘Vieš čo, narodil si sa do takej krajiny, kde sú takí ľudia, čo takto rozmýšľajú… Žiješ síce normálny život, ale budeš odsúdený.’ To je choré, z cesty, ale je to tak a treba si to uvedomiť a žiť svoj život tak, aby sme sa dištancovali od takýchto názorov a predsudkov. Aj okolo mňa to je, ale ja si to nevšímam. Urobil som si svoj krásny život, svojich priateľov a hotovo. Kiežby to dokázalo aj to dieťa,“ uzavrel.

Viac k témam: hudba, rasizmus, rómovia, Rytmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Rapper Rytmus vníma v Slovákoch skrytý rasizmus © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Príčinou smrti Toma Pettyho bolo predávkovanie sa liekmi

Toma Pettyho našli 2. októbra ležať v bezvedomí v jeho dome v meste Santa Monica v Kalifornii. NEW YORK 20. januára (WebNoviny.sk) – Príčinou smrti hudobníka a speváka Toma Pettyho, ktorý zomrel 2. októbra minulého roku na zástavu srdca, bolo predávkovanie sa liekmi. Na Facebooku o tom s odvolaním sa na lekársku správu, ktorú dostali v

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *