Prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA príspevok v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY v úplnom a necenzúrovanom znení ako bol uverejnený na web portále TU
Písal sa máj 2017, keď sa v časopise Zem a Vek uverejnil článok Tibora Eliota Rostasa, ktorý rozvíril vody slovenskej justície. Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Rostasa trestné oznámenie vo veci šírenia extrémizmu či hanobenie národa.
Autor článku sa však cíti nevinný. Uviedol to v stredu (11.12. 2019) na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Obžaloba však spočíva v tom, že aj keď to neboli autorove myšlienky, ale len citoval rôzne osobnosti slovenskej histórie, uviedol to do obehu a teda sa podľa prokurátora dopustil spáchania činu verejne.
Sudca Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a volebný líder politickej strany Vlasť Štefan Harabin, prišiel obžalovaného podporiť, pretože je názoru, že ide o slobodu prejavu, za ktorú je Rostas stíhaný. Pred médiami sa vyjadril, že „táto politická šikana zo strany prokurátora Tomáša Honza by mala byť trestne stíhaná.“
Harabin uviedol aj príklad, keď Honz nestíhal osoby, ktoré nadávali Slovákom do čvargy. „Teraz ide selektívne stíhať pána Rostasa za to, že niekoho cituje. Pán Rostas je obvinený za to, že v článku nespomenul holokaust, a pán Honz z toho vyvodil, že holokaust popiera.“
Inými slovami, autor článku a šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas je stíhaný za myšlienky a výpovede iných ľudí. „Pán Rostas nespáchal žiadny trestný čin, a pán Honz bude trestne stíhaný za zneužitie právomoci verejného činiteľa,“ vyjadril sa volebný líder strany Vlasť.
„Pokiaľ sa pán Čižnár (generálny prokurátor Slovenskej republiky) dozvie, že bol trestný čin spáchaný ex officium (teda z úradnej povinnosti), nemusí nikto podávať trestné oznámenie,“ vysvetlil sudca Najvyššieho súdu.
Okrem iného sa Štefan Harabin vyjadril aj na adresu znalca, ktorý išiel podávať posudok. Podľa neho sa vyjadril k tomuto článku ešte predtým, ako znalecký posudok sám vypracoval, a teda sa týmto činom dopustil spáchania trestného činu nepravdivého znaleckého posudku a taktiež zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Volebný líder strany Vlasť sa vyjadril na celú situáciu so slovami, že „tu sa dostávame do polohy totalitného štátu, pretože v mene štátu prokurátor produkuje trestnú činnosť.“
Zdroj: netky Lukáš Čief
Foto: TASR, Facebook, Pixabay
Ďakujeme Štefanovi za TIP.
Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na mail: tipydodennika@dennikpolitika.sk
NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU
DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.
Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.
Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.
Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.
Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.
Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.
Na záver:
Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?
Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.
Ozvite sa nám na:
alebo na FB