Home / Veda a technika / Astronómovia objavili druhú najbližšiu planétu nachádzajúcu sa v obývateľnej zóne

Astronómovia objavili druhú najbližšiu planétu nachádzajúcu sa v obývateľnej zóne

MYS CANAVERAL 15. novembra (WebNoviny.sk) – Tímu švajčiarskych astronómov sa podarilo s využitím observatória v Čile objaviť druhú najbližšiu planétu k našej Zemi spomedzi doteraz známych planét nachádzajúcich sa v takzvanej obývateľnej zóne.

Planéta Ross 128 b je od nás vzdialená jedenásť svetelných rokov a pri hviezde, okolo ktorej rotuje, sa nachádza tak blízko, že rok na nej trvá len jedenásť dní. Keďže jej hviezdou je chladný červený trpaslík, obývateľná zóna sa nachádza v jeho – na vesmírne pomery – tesnej blízkosti.

Odporúčame:
NASA vypísala súťaž na názov záhadného telesa na okraji Slnečnej sústavy

K našej Zemi najbližšou doteraz objavenou planétou nachádzajúcou sa v obývateľnej zóne svojej hviezdy je Proxima Centauri b, obiehajúca okolo hviezdy Proxima Centauri. Znamená to, že aj pri hviezde, ktorá sa nachádza najbližšie pri našom Slnku, je jedna z planét v obývateľnej zóne. Planéta Proxima Centauri b je od nás vzdialená 4,22 svetelného roka.

Počet doteraz objavených exoplanét, teda planét mimo našu Slnečnú sústavu, je aktuálne 3550. Z nich 44 by sa malo nachádzať v obývateľných zónach svojich hviezd.

Obývateľná zóna značí takú vzdialenosť od hviezdy, v ktorej môže byť voda, ak sa na planéte nachádza, v tekutom skupenstve. Ak je teda planéta v obývateľnej zóne svojej hviezdy, podstatne to zvyšuje pravdepodobnosť, že by sa na nej teoreticky mohol nachádzať život v rovnakej alebo podobnej podobe, ako ho poznáme na našej Zemi.

Viac k témam: planéta, Veda a technika, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Astronómovia objavili druhú najbližšiu planétu nachádzajúcu sa v obývateľnej zóne © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Európsky teleskop Euclid úspešne vyslali za objavovaním tajomného temného vesmíru

Euclid mal pôvodne štartovať na ruskej rakete z Francúzskej Guyany v Južnej Amerike, hlavného európskeho kozmodrómu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *