Interpol schválil žiadosť Palestínskej samosrpávy o členstvo v tejto medzinárodnej policajnej organizácii, a to aj napriek ostrým námietkam Izraela. Vedúca strana Hamas je stále na zozname teroristických organizácií.
Rozhodnutie, ktoré padlo na zasadaní valného zhromaždenia Interpolu v čínskom hlavnom meste Peking, predstavuje posilnenie dlhoročných palestínskych snáh o získanie oficiálneho uznania na medzinárodnej scéne.
„Štát Palestína a Šalamúnove ostrovy sú odteraz členskými krajinami Interpolu,“ uviedla táto organizácia na sociálnej sieti Twitter. Interpol oddnes tvorí 192 členských krajín. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré predtým vyhlásilo, že úsilie o odklad tajného hlasovania zlyhalo, rozhodnutie Interpolu bezprostredne nekomentovalo.
„Jednoznačné výsledky hlasovania v prospech členstva Palestíny odzrkadľujú dôveru v schopnosť Palestíny dodržiavať právny poriadok, ako aj pridržiavať sa základných hodnôt tejto organizácie,“ vyhlásil po zasadaní šéf palestínskej diplomacie Rijád Málikí.
Palestínčania potrebovali na prijatie do Interpolu podporu najmenej dvoch tretín členských krajín. Málikí v tejto súvislosti dodal, že členské krajiny „jasne odmietli pokus o manipuláciu a politickú dominanciu“. Vlaňajší pokus Palestíny stať sa súčasťou Interpolu totiž pod nátlakom Izraela zlyhal.
Palestínska samospráva na čele s prezidentom Mahmúdom Abbásom vedie kampaň zameranú na vstup krajiny do medzinárodných organizácií. Členstvo Palestíny schválilo i UNESCO, čo viedlo k tomu, že Izrael a USA Organizácii OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru pozastavili na protest dotácie.
Interpol so sídlom vo francúzskom meste Lyon je medzinárodným strediskom na získavanie informácií, vydávanie zatykačov a riadenie policajných operácií proti medzinárodnému zločinu. Interpol bol založený v roku 1923.
msz