utorok , 25 februára 2020
Home / EKONOMIKA / Doprava a infraštruktúra / Havária Ethiopian Airlines je podobná pádu Lion Air, Boeing odporúča zastavenie prevádzky 737 Max

Havária Ethiopian Airlines je podobná pádu Lion Air, Boeing odporúča zastavenie prevádzky 737 Max

BRATISLAVA 14. marca (Webnoviny.sk) – Spoločnosť Boeing odporučila po tragickej havárii jedného z jej lietadiel v Etiópii celosvetové zastavenie prevádzky strojov typu 737 MAX.

Používanie lietadiel zastavili aj v USA

Ako v stredu uviedla vo vyhlásení, ktoré zverejnila aj na svojom oficiálnom účte na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, rozhodla sa tak po konzultácii s americkým Federálnym leteckým úradom (FAA), Národným úradom pre bezpečnosť dopravy (NTSB), leteckými orgánmi a zákazníkmi po celom svete “z veľkej miery opatrnosti a aby ubezpečila leteckú verejnosť o bezpečnosti lietadla”. Odporúčanie sa týka 371 lietadiel.

Prevádzku lietadiel typu Boeing 737 MAX už pozastavilo alebo zakázalo vo svojom vzdušnom priestore päťdesiat krajín sveta vrátane celej Európskej únie a Spojených štátov, ktoré sa pridali v stredu popoludní. FAA uviedla, že k tomuto dočasnému zákazu viedli nové dôkazy a novoprepracované údaje zo satelitov.

Vyšetrovanie incidentov pokračuje

Dan Elwell z FAA, ktorej tím s NTSB vyšetruje nehodu etiópskeho stroja, uviedol, že tragický incident v Etiópii je podobný havárii Boeingu 737 MAX 8 spoločnosti Lion Air v Indonézii, ktorú v októbri neprežilo 189 ľudí. Po nájdení dôkazov v teréne “je ešte pravdepodobnejšie, že dráha letu bola veľmi podobná (letu) Lion Air,” dodal.

Let ET302 spoločnosti Ethiopian Airlines havaroval v nedeľu ráno krátko po štarte zhruba 50 kilometrov južne od Addis Abeby. Zomrelo všetkých 157 osôb na palube, medzi nimi štyria Slováci.

Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Vo štvrtok ráno by mali na analýzu do Paríža priviezť čiernu skrinku z lietadla, ktorá by mohla poskytnúť odpovede na otázky v súvislosti s haváriou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Havária Boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines (ET 302)

Viac k témam: Boeing, Boeing 737 MAX, Ethiopian Airlines, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302)
Zdroj: Webnoviny.sk – Havária Ethiopian Airlines je podobná pádu Lion Air, Boeing odporúča zastavenie prevádzky 737 Max © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Delta Air Lines a American Airlines pozastavujú lety do Číny, môže za to koronavírus

American Airlines nebude do Číny lietať do 27. marca a Delta prepravu do krajiny preruší do 30. apríla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *