Home / SVET / Americká armáda sa má rozrásť o vesmírne jednotky, nie všetci sú priaznivcami Trumpovho návrhu

Americká armáda sa má rozrásť o vesmírne jednotky, nie všetci sú priaznivcami Trumpovho návrhu

WASHINGTON 1. marca (WebNoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v piatok odoslala do Kongresu na posúdenie návrh na vytvorenie vesmírnych vojenských jednotiek ako novej samostatnej zložky amerických ozbrojených síl.

Tie by tak pozostávali už nielen z pechoty, leteckých síl, námorníctva a niekoľkých ďalších menších zložiek, ale už aj z jednotiek, ktoré by sa zameriavali na potenciálne vojenské hrozby vo vesmíre a odpovedali na ne.

Najmenej početná zložka ozbrojených síl

Podľa návrhu, ktorý vypracovalo americké ministerstvo obrany, by boli americké vesmírne jednotky zatiaľ najmenej početnou zložkou amerických ozbrojených síl.

Vzniknúť by mali v roku 2020, najprv len vo forme veliteľstva budúcich jednotiek, ktoré bude obhospodarovať približne 200 osôb. Postupne by sa mali rozrásť na 15-tisícový útvar. Pre porovnanie, najmenej početná zložka amerických ozbrojených síl z tých aktuálne existujúcich je pobrežná stráž, v ktorej slúži 40-tisíc osôb.

Nie všetci sú priaznivcami nápadu

Nie všetci sú priaznivcami tohto nápadu, s ktorým prišiel pred niekoľkými mesiacmi prezident Donald Trump. Tento plán sa nepozdával ani jeho bývalému ministrovi obrany Jimovi Mattisovi, naopak súčasný šéf rezortu obrany Patrick Shanahan je jeho priaznivcom.

Proti tomuto projektu sa však vyslovilo už viacero vplyvných senátorov aj poslancov Snemovne reprezentantov, a podľa agentúry Associated Press (AP) zatiaľ vôbec nie je isté, či ho Kongres schváli.

Viac k témam: americká armáda, Kongres
Zdroj: Webnoviny.sk – Americká armáda sa má rozrásť o vesmírne jednotky, nie všetci sú priaznivcami Trumpovho návrhu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zelenskyj podpísal bezpečnostnú dohodu s Holandskom, tribunál pre ruské vojnové zločiny bude podľa nej v Haagu

Zelenskyj a Rutte podpísali dohodu v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov na severovýchode Ukrajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *