Home / POLITIKA / ROBO BEŇO: Žiaden hlas pre Priamu demokraciu nie je stratený

ROBO BEŇO: Žiaden hlas pre Priamu demokraciu nie je stratený

Exkluzívny rozhovor s Robom Beňom – predsedom a lídrom strany Priama demokracia. Na otázky nášho redaktora Mariana Zaboja a čitateľov DENNÍKa POLITIKA odpovedal Robo Beňo bez okolkov.

beno foto

MZ: Dobrý deň pán Beňo. Ako prvú otázku by som sa Vás rád opýtal, ako si predstavujete posledné dni predvolebnej kampane. Čakáte na nejakú „mediálnu bombu“ alebo predpokladáte štandardný vývoj? Má Priama demokracia nachystané niečo, čím by naklonila voličov viac na Vašu stranu?

RB: Neviem si predstaviť, ako by mohla vyzerať mediálna bomba z dielne strany PD, aby zaujala slovenské média a aby otočila prieskumy a výsledok volieb v prospech PD. Treba si uvedomiť, že všetky “veľké” médiá má v rukách strana SMER, resp.jej mecenáši. Prieskumné agentúry našu stranu ani nezaradili do prieskumu. Peniaze na “mediálnu bombu” nemáme. RTVS napríklad v piatok 12.2. natočila našu tlačovku, kde sme oznámili podanie trestného oznámenia na premiéra Fica a neodvysielali ju ! Nemysleli sme, že to bude bomba, ale nemyslíme si ani to, že je to nezaujímavé.

MZ: Na aký výsledok si trúfate ako predseda strany Priama demokracia? Povedzte Váš optimistický scenár a potom aj pesimistický.

RB: Nezaoberám sa pesimistickými, ani optimistickými scenármi, ktoré by mali nastať po akomkoľvek výsledku vo voľbách. Voľby vyhodnotí republiková rada. Pre nás bol úspech, že sme zložili dôstojnú kandidátku do volieb, a že Slovensko sa dozvedelo, že tu nejaká Priama demokracia existuje. Sme jediná strana, ktorá netúži vymeniť Smer vo vláde, ale ponúka voličom zmenu, ktorá by sa iste dostavila už len možnosťou odvolávania politikov, ktorú ponúkame občanom. Žiadna iná strana neponúka komplexnú zmenu politického, daňového a sociálneho systému. A to je naša cesta !

MZ: Čo podľa Vás ovplyvnilo/ovplyvní túto volebnú kampaň najviac?

RB: Volebný výsledok ovplyvňujú médiá, prieskumné agentúry a peniaze.

MZ: Ako hodnotíte nedeľnú diskusiu na Markíze? Ako ste sa cítil ako bývalý kolega redaktora, ktorý sa nechoval práve profesionálne?

RB: Práca moderátora je jeho vizitkou. Svojou aroganciou nepomohol sebe, ani štúdiu, ktoré moderoval. Ja som sa sústredil na prezentáciu programu, ktorý dotyčného moderátora zjavne nezaujímal. Navyše si dovolil použiť klamstvo voči mojej osobe tvrdením, že som bol odsúdený za neplatenie výživného. Je to lož ! Nikdy som za nič odsúdený nebol ! S tým sa ale vysporiadam inak. Kvalitu diskusie znehodnotil samotný moderátor. Ja by som v TV takého nechcel. Médiá sa zjavne nechcú zaoberať neparlamentnými stranami. Obdivujú grázlov. A tento moderátor je len obrazom biedy médií. Povedať mu viac, než som stihol by nepadlo na úrodnú pôdu a aj tak by to nepochopil.

MZ: Koho považujete za Vášho hlavného konkurenta? O aké hlasy hlavne bojujete?

RB: Náš hlavný konkurent sú všetky parlamentné strany, ktoré si sprivatizovali krajinu, správajú sa k voličovi arogantne a bez záujmu o jeho problémy. Zastupiteľská demokracia fatálne zlyhala a nie je schopná obrody v zastúpení parlamentných strán. My sme presvedčení, že budúcnosť je v politike realizovanej prostredníctvom “priamej demokracie”. Vzorom je pre nás Švajčiarsko, ktoré je jedinou fungujúcou demokraciou v Európe.

MZ: Aký je Váš vzťah k Mariánovi Kotlebovi a jeho ĽSNS? Údajne ste rokovali o spolupráci a spoločnej volebnej kandidátke. Prečo ste sa nedohodli? Máte vzájomné kontakty? Ak áno, aké?

RB: Marián Kotleba si vyšliapal svoju cestu sám. Ako jediný slovenský politik si vybojoval svoje miesto na politickej scéne cez obušky a nekomfort cely predbežného zadržania. Nekľučkuje a nekradne ! Nepáčia sa mi tóny radikalizmu v jeho politike, ale aj to patrí na politickú scénu. Má to dnes každá európska krajina. Pozrite sa do histórie – fašizmus v Taliansku, totalita v Grécku skončili v sedemdesiatych rokoch. Sinn Fein v Írsku prestala v devädesiatych rokoch s atentátmi. Pozrite sa na obrodu fašizmu na Ukrajine, na Marie Le Pen vo Francúzsku a v konečnom dôsledku, je normálne, aby na Slovensku tak bezprízorne vystrájali a kradli boľševici ? To sú predsa skutoční extrémisti. Extrémne rozkrádanie je rozhodne nebezpečnejšie pre Slovensko ako rétorika Mariána Kotlebu. O spolupráci sme rokovali, ale nedohodli sme sa. Podali sme si ruky a ideme každý svojou cestou.

MZ: Ako hodnotíte superstár tohtoročných volieb Borisa Kollára a jeho rodinu?

RB: Nesledujem špeciálne prácu pána Kollára. Je zjavne ukážkou investovaných peňazí a aj odhodlania uspieť. Nemám voči nemu výhrady a pokiaľ prinesie naozaj nové myšlienky, ktoré posilnia demokraciu na Slovensku, bude to pre slovenskú politiku len dobre. Sympatické je, že sa očividne nepchá do zadku strane Smer, čo niektoré neparlamentné subjekty robia. Nerozumiem im, prečo nešli do volieb na kandidátke Smeru. Asi preto, aby odoberali hlasy vo svojom segmente.

MZ: Na Vašej kandidátke sa stretli dosť rôznorodí ľudia. Napríklad cigánsky aktivista Baláž podporujúci Kotlebu, Dr. Lipták – prijímateľ darov od pacientov alebo Peter Sihelský – strelec spred Prezidentského paláca. Aký prínos očakávate od týchto značne kontroverzných osôb?

RB: Snažím sa , aby všetci kandidáti PD vystupovali dôstojne a aby nikto nerobil “neplechu”. Pán Lipták zostavil program zdravotníckej reformy, Marek Baláž sa stal šéfom sekcie pre rómsku otázku a Sihelský vzorne pracuje v kampani. Nemáme sa za čo hanbiť. Nemáme na kandidátke zlodejov ako majú niektoré “štandardné” strany.

MZ: Čo plánujete v prípade neúspechu vo voľbách? Bude to koniec Priamej demokracie?

RB: My nemôžeme mať vo voľbách neúspech. Môžeme len prekvapiť.

MZ: Ako hodnotíte najnovšiu Kauzu Šušek? (poznámka MZ: ŠOKUJÚCA KAUZA: Fízlovské a eštébácke metódy u Kotlebovcov. Školia ich SISkári?) Je kandidát ĽS NS stále členom Vašej strany? Bolo bežné, že si telefonické rozhovory s kolegami pán Šušek nahrával?

RB: Mário Šušek už nie je členom strany.Doteraz pracoval v súlade so stanovami a dobre. Prekročil hranicu korektnosti a nepáčilo sa mi to. Republiková rada strany Priama demokracia rozhodla o zrušení jeho členstva.

Otázky čitateľov DENNÍKa POLITIKA – výber:

Eva zo Skalice: Pán Beňo, prečo ste odišli z Markízy a dali sa na politiku?

RB: Z Markízy som odišiel už pred desiatimi rokmi. Bolo mi to ľúto, ale život ide ďalej. Dnes žijem inak, mám malú firmu, nový život a novú rodinu. Tak to má byť!

Mária z Bratislavy: pán Beňo, boli ste krásny pár s Ivanou Christovou. Prečo ste sa rozišli?

RB: Ivana Christová je minulosť. Myslím, že obaja sme spokojní.

Martin: Dá Priama demokracia dávku, čo sľubujete, rovnako bielym aj cigánom, aj keď cigáni nikdy nepracovali?

RB: Nepodmienený príjem sa nedá sektovať. Musia ho dostať všetci a v tom je tá spravodlivosť. Rómovia zneužívajú dnešný sociálny nesystém. Naša cesta je férová a nedá sa zneužívať. Máme vymyslené ale aj pokuty za nedochádzanie do školy (poľa vzoru Anglicka), za neporiadok okolo domu, za pitie alkoholu na verejnosti. V chudobe nesmiete držať nikoho, ak chcete štát šťastných ľudí, ale všetci musia dodržiavať pravidlá a poriadok. Potom môžeme hovoriť o demokracii.

Peter: Prečo ste nevytvorili veľkú koalíciu so všetkými mimoparlamentnými stranami?

RB: Koalíciu sme vytvoriť chceli, resp. ponúkli sme miesta na našej kandidátke všetkým neparlamentným stranám,(okrem elitárov). Možno sa to podarí v nasledujúcom období.

Jozef z Popradu: Pán Beňo, fandím Vám aj Priamej demokracii ale obávam sa, že do parlamentu sa nedostanete. Kto Vám robí marketing? Zdá sa mi, že často meníte vizualizáciu a tým mýlite vašich voličov. A nevidel som nikde Vaše billboardy. Máte ich niekde? Ďakujem za odpoveď a držím palce. Budme Vás voliť.

RB: Marketing si robíme sami. Logo sme nezmenili, len sme ho upravili pre potreby tlače a verejného používania. V úsilí presadiť myšlienky priamej demokracie neustaneme. Naše rady sa rozširujú a onedlho nás bude “ako hadov” Na billboardy nemáme peniaze. Chodíme do ulíc. Teší nás každá podpora a sympatia. Robíme to pre Slovensko.

MZ: Čo by ste chceli odkázať našim čitateľom a Vaším potenciálnym voličom?

RB: Našim potenciálnym voličom odkazujem, že žiaden hlas vo voľbách nie je stratený. Napriek nášmu volebnému systému, je lepšie voliť neparlamentné subjekty ako nevoliť nikoho. Nevoliť nikoho znamená voliť Smer. My budeme naďalej pracovať na úspechu Priamej demokracie tak, aby ju každý rešpektoval a aby sme dali občanom nádej, že ak nie teraz, tak onedlho v tejto krajine poupratujú sami občania. A poriadne.! V Leopoldove je miesta dosť !

MZ: Ďakujem za rozhovor.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Je rozhodnuté! MATOVIČ-HEGERova VLÁDA končí!!! Čo bude ďalej so Slovenskom?

Klinec do MATOVIČ-HEGERovej VLÁDY dáva exMATOVIČOV poslanec. Prídáva sa aj kotlebova kandidátka Vorobelová. Tenista Ján Krošlák, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *