Home / EKONOMIKA / Martin Daňo: DPH treba zrušiť! Je proti občanom a slúži iba mafiánom a politickým výpalníkom

Martin Daňo: DPH treba zrušiť! Je proti občanom a slúži iba mafiánom a politickým výpalníkom

Daň navrhujeme nahradiť spotrebnou daňou vo výške 5 – 7% a budú ju platiť výlučne koncoví spotrebitelia. Ceny budú nižšie – príjem štátu vyšší, pseudomilionárov ubudne.
Občianske združenie GINN pripravuje spustenie najväčšej iniciatívy za zrušenie princípu dane z pridanej hodnoty DPH – tak ako tu existuje už dve desaťročia. Nefunguje totiž a z výberu dane zostáva v štátnom rozpočte takmer 0 – boli roky, kedy sme na vratkách DPH dokonca vyplatili viac ako sme do štátneho rozpočtu prijali.

Funguje to jednoducho – štát prijme na DPH ročne približne 8 mld. EUR a na vratkách DPH vyplatí pribižne 6mld EUR = tzn. štát si ponechá sotva 2 mld EUR – pričom je to len hrubý výnos. V uvedenom čísle ešte nie je sú započítané náklady na správu dane, trestné stíhania, software, daňové kontroly a pod.

Zákon o DPH tak ako existoval od svojho počiatku v rôznych obmenách bol najväčším zločinom histórie moderného Slovenska.
GINN dokázal, že zo zaplatenej dane (základná sadzba je 20%), ktorú platíme v každej spotrebe, tovare a službe, nakoniec štátu zostáva sotva 5-6%. Podľa údajov zo štatistík za viac ako desaťročie, až 75% z vybranej dane sa vypláca podnikateľom na tvz. vratkách DPH, resp. nadmerných odpočtoch.

Nemá tiež logiku, aby radový občan odvádzal štátu 20% z každej zakúpenej potraviny či služby – a štát z toho mal sotva štvrtinu. Tak ako nemá logiku ponechávať voľný priestor na podvody s nadmernými odpočtami DPH. Tiež je nelogické a je to protiprávne, aby podnikateľ v deň vystavenia faktúry odberateľovi bol automaticky dlžný štátu vyfaktúrovanú daň aj bez toho, či mu odberateľ túto daň zaplatí, tak ako je aj neprípustné aby nárok na vrátenie DPH mal platiteľ dane bez toho, aby daň vôbec dodávateľovi zaplatil.

Celý systém DPH je chorý, scestný, proti zdravej logike a rozumu.
Profitujú na ňom len osoby blízke politickým kruhom a ľuďom z prostredia Finančnej správy – zákon nie postavený v záujme radových podnikateľov a občanov.
Video, ktoré ako prvý spracoval GINN zobrazuje fakty a základné princípy fungovania DPH.

Nadmerné odpočety prestanú existovať!
Príjem do štátneho rozpočtu (teda rozdiel medzi prijatou daňou a sumou, ktorú štát vyplatí na nadmerných odpočtoch) pritom nebude nižší – naopak. Cena tovarov a služieb bude nižšia, príjem štátneho rozpočtu vyšší a podvody s vratkami DPH už nebudú existovať – nebude na nich totiž daná možnosť, tak ako je tomu už viac ako 22 rokov.

V praxi to bude znamenať, že podnikatelia a firmy medzi sebou na tovary a služby nebudú faktúrovať žiadnu daň a spotrebnú daň (teraz označovanú DPH) zaplatí až konečný spotrebiteľ a tú podnikateľ bude mať povinnosť priamo uhradiť do štátneho rozpočtu. Zvýši sa spotreba, zníži sa admnistratívne zaťaženie podnikateľov aj štátu – život bude krajší, spravodlivejší a slobodnejší

Dokonca nebude treba ani registračné pokladne. Prečo?
Posledné roky zostáva z vybranej dane v rozpočte sotva 5%, tzn. zrušiť vyplácanie nadmerných odpočtov a ponechať len daň 5%, čo bude čistým výberom dane budú nižšie ceny potravín, liekov a všetkých druhov tovarov oživý sa ekonomika a vzrastie spotreba – štát vyberie na dani viac ako je tomu v súčasnosti znížia sa náklady na adninistratívne konanie a zbytočné evidencie nebude existovať priestor na uplaňovanie nadmerných odpočtov DPH zníži sa počet daňových kontrol a trestných stíhaní – zároveń sa zníži kriminalita, zbytočné trestné oznámenia a vyšetrovania, vymizne priestor na korupciu pri malej dani nie je treba ani registračné pokladne – je motivácia radšej poctivo odviesť tržby ako klamať a podvádzať a hlavne: zlepší sa život každého občana

Zdroj: https://www.ginn.press/news/zrusenie-dph

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Odložiť voľby na september bolo podľa Šimečku chybou. Strany vyzýva, aby spolupracovali aspoň pri čerpaní z Plánu obnovy

 Zdôraznil, že nesmieme dovoliť, aby pokračujúci chaos a konflikty premárnili miliardy, ktoré sú určené pre budúcnosť krajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *