5.12.2024 (SITA.sk) – Združenie Samosprávne kraje Slovenska sa na štvrtkovom zasadnutí v Revúcej zhodli na viacerých témach.
Ako informovalo komunikačné oddelenie SK8, tými sú najmä kritický stav mostov na cestách II. a III. triedy, nepriaznivá finančná situácia samospráv na základe konsolidačných opatrení vlády SR, kohézna politika po roku 2027 a podpora projektov marginalizovaných rómskych komunít. Súčasťou rokovania bol aj okrúhly stôl s europoslancami.
Zastaralá a nevyhovujúca infraštruktúra
Zástupcovia SK8 poukazujú na dlhodobo prehliadaný problém zastaralej a nevyhovujúcej infraštruktúry, pričom mosty na cestách II. a III. triedy predstavujú jednu z najkritickejších oblastí. Ich havarijný stav je podľa županov priamym ohrozením bezpečnosti obyvateľov a plynulosti dopravy.
Napriek naliehavosti situácie krajom chýbajú prostriedky na nevyhnutné rekonštrukcie a zmazanie investičného dlhu, ktorý zdedili.
„Samosprávne kraje sú zodpovedné za tisíce kilometrov ciest a stovky mostov, no súčasný systém financovania nám neumožňuje realizovať potrebné opravy. Bez zásadných zmien bude pokračovať zhoršovanie stavu infraštruktúry, čo ohrozí bezpečnosť a rozvoj našich regiónov. Potrebujeme systémové riešenie a predvídateľné financovanie,” povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.
Finančná stabilita krajov
SK8 upozorňuje, že legislatívne zmeny, konsolidačné opatrenia v podobe zníženia podielových daní, zvyšovanie DPH a transakčná daň výrazne oslabia finančnú stabilitu krajov. Tieto opatrenia znížia ich príjmy v čase, keď je potrebné investovať do kriticky dôležitých projektov.
Preto žiadajú vládu SR o zavedenie koncepčného systému financovania samosprávnych krajov, ktorý by bol garanciou stability.
„Naviazanie financovanie na 2% HDP je nevyhnutným krokom pre zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti a predvídateľnosti. Bez tejto zmeny nebudeme schopní zvládnuť rastúci modernizačný dlh, najmä v oblasti dopravnej infraštruktúry, vzdelávania, sociálnych služieb. Táto úroveň financovania by umožnila systematicky riešiť infraštruktúrne projekty, modernizáciu regiónov a podporu sociálnej oblasti,” povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.
Budúcnosť kohéznej politiky
Dôležitým bodom stretnutia bol okrúhly stôl so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu na tému budúcnosť kohéznej politiky po roku 2027.
Členovia SK8 a prítomní europoslanci sa jednomyseľne zhodli, že kohézna politika musí zostať zachovaná ako samostatný a efektívny nástroj na podporu regiónov. Na rozdiel od centralizovaného Plánu obnovy a odolnosti, kohézna politika musí byť nástrojom, ktorý umožní flexibilne a presne riešiť potreby jednotlivých regiónov.
Jednou z kľúčových výziev, ktorým samosprávne kraje čelia, je podpora marginalizovaných rómskych komunít (MRK).
„Nedostatok finančných prostriedkov brzdí realizáciu potrebných programov a projektov zameraných na zlepšenie životných podmienok, podporu vzdelávania a sociálnej inklúzie. Požadujeme nulapercentné spolufinancovanie pri projektoch v oblasti MRK v rámci Programu Slovensko,” povedal župan Prešovského kraja Milan Majerský.
Plán aktivít
Členovia SK8 tiež schválili plán aktivít na rok 2025, ktorý zahŕňa organizáciu viacerých významných podujatí.
Medzi nimi je konferencia zameraná na inovácie v regiónoch, podujatie venované zvyšovaniu povedomia o význame eurofondov, vzdelávací program Škola regionálnych inovácií. Jednou z kľúčových aktivít je celoslovenské ocenenie samosprávnych krajov Cena regiónov.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Viac k témam: Cesty, Finančná situácia, konsolidácia, Mosty, Plán obnovy a odolnosti, Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), predseda SK8, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk – Predsedovia krajov vyzvali vládu na systematické dofinancovanie kritickej infraštruktúry, chýbajú im prostriedky – FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.