Home / SVET / Fínsko opätovne zatvára hranice s Ruskom, pohraničná stráž hlásila desiatky ilegálnych migrantov

Fínsko opätovne zatvára hranice s Ruskom, pohraničná stráž hlásila desiatky ilegálnych migrantov

15.12.2023 (SITA.sk) – Fínska vláda sa rozhodla opätovne zatvoriť celé svoje hranice s Ruskom. Dôvodom je neprestajný prílev migrantov na dvoch hraničných priechodoch s Ruskom, ktoré dočasne otvorili vo štvrtok ráno. Všetky priechody na východných hraniciach Fínska budú zatvorené od piatka.

Ministerka vnútra Mari Rantanen povedala novinárom, že rozhodnutie kabinetu dočasne znovuotvoriť hraničné priechody Vaalimaa a Niirala predstavovalo test, aby sa ukázalo, či na hraniciach ešte je migračný „fenomén“. Fínska pohraničná stráž do štvrtkového večera hlásila desiatky migrantov bez riadnej dokumentácie alebo víz, ktorí prišli na dané priechody.

Predpokladalo sa pritom, že počty migrantov by na priechodoch išli rapídne hore, a tak sa vláda rozhodla konať rýchlo a zatvoriť ich od piatka 8:00 do 14. januára, vysvetlila Rantanen.

Koncom novembra sa vláda premiéra Petteriho Orpa rozhodla uzavrieť celú 1 340 kilometrov dlhú hranicu s Ruskom prinajmenšom na dva týždne z obáv, že Moskva využíva migráciu na destabilizáciu Fínska v rámci „hybridnej vojny“. Od augusta do konca novembra podľa fínskych úradov prišlo takmer tisíc migrantov bez víz a dokladov, pričom viac ako 900 z nich prišlo len v novembri. Dané počty sú oveľa vyššie ako zvyčajne.

Celkovo je na fínsko-ruských pozemných hraniciach osem priechodov pre osobnú a cestnú dopravu a jeden železničný priechod pre nákladné vlaky. Od piatka zostane otvorený len spomenutý železničný priechod.

Viac k témam: fínska ministerka vnútra, fínsko-ruské hranice, Fínsky premiér, Ilegálna migrácia, Uzatvorenie hraníc
Zdroj: SITA.sk – Fínsko opätovne zatvára hranice s Ruskom, pohraničná stráž hlásila desiatky ilegálnych migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *