Home / SLOVENSKO / Lipšic: Zmeny v Trestnom zákone ovplyvnia kauzy ako Gorila alebo Mýtnik, môžu byť premlčané

Lipšic: Zmeny v Trestnom zákone ovplyvnia kauzy ako Gorila alebo Mýtnik, môžu byť premlčané

11.12.2023 (SITA.sk) – Vládne návrhy zmien Trestného zákona ako znižovanie trestných sadzieb alebo skracovanie premlčacích lehôt môžu ovplyvniť sledované trestné kauzy ako Gorila alebo Mýtnik III. Povedal to na pondelkovej tlačovej konferencii špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Kauzy môžu byť vyhlásené za premlčané

Podľa neho môžu byť obe kauzy v dôsledku zmien vyhlásené za premlčané. „Pretože platí, že sa vždy použije ten Trestný zákon pre obvineného, ktorý je pre neho priaznivejší,“ povedal Lipšic. Zároveň pripomenul, že nová právna úprava sa týka aj trestu prepadnutia majetku.

„Dokonca aj v situácii, keď už je vyhlásené konkurzné konanie, ale majetok ešte nie je speňažený,“ povedal Lipšic s tým, že v takom prípade sa konkurzné konanie preruší a súd bude musieť opätovne rozhodnúť, či sú splnené podmienky na uloženie trestu prepadnutia majetku.

„To sa napríklad týka aj trestu prepadnutia majetku, ktorý bol uložený odsúdenému Ladislavovi Bašternákovi,“ zdôraznil Lipšic.

Na znižovanie trestných sadzieb nie je dôvod

Špeciálny prokurátor zároveň zdôraznil, že neexistuje ani jeden nález Ústavného súd SR, ktorý by konštatoval nedôvodné trestné stíhanie v trestnej veci, ktorá je v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Zároveň podľa vlastných slov nesúhlasí so stanoviskom vlády, že žiadna mediálne sledovaná kauza nebude v dôsledku zmien zastavená.

„Bude množstvo pomerne profilových káuz premlčaných,“ vyhlásil Lipšic. Na znižovanie trestných sadzieb a skracovanie premlčacích lehôt pritom podľa neho neexistuje žiadny legitímny dôvod.

„Okrem, samozrejme, konkrétneho záujmu vplyvných osôb, ktoré sú trestne stíhané, aby týmto zákonom dosiahli beztrestnosť,“ skonštatoval špeciálny prokurátor.

Bude to „veľká kovbojka“

Podľa prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry Lucie Bizoňovej bude presun spisov zo špeciálnej prokuratúry na krajské prokuratúry extrémne náročný.

„Čo sa týka tej diskusie (o zmenách fungovania prokuratúry, pozn. SITA), nebola žiadna,“ povedala prokurátorka. Doplnila, že presun všetkých spisov medzi jednotlivými prokuratúrami bude „veľká kovbojka“.

Viac k témam: Akcia „Mýtnik III“, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kauza Gorila, prokurátori, Špeciálny prokurátor, trestné sadzby, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Lipšic: Zmeny v Trestnom zákone ovplyvnia kauzy ako Gorila alebo Mýtnik, môžu byť premlčané © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Škody vzniknuté pri požiari rodinného domu v Hodejove vyčíslili na 15-tisíc, polícia začala trestné stíhanie (foto)

Hasiči boli k požiaru vyslaní vo štvrtok 29. februára okolo 23:00.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *