Home / SLOVENSKO / Súd už tretíkrát zrušil rozsudok v prípade „konopného väzňa“ odsúdeného na 15 rokov väzenia

Súd už tretíkrát zrušil rozsudok v prípade „konopného väzňa“ odsúdeného na 15 rokov väzenia

7.9.2023 (SITA.sk) – Krajský súd v Trnave vo štvrtok už tretíkrát zrušil prvostupňový rozsudok v prípade Josefa Š. z okresu Hlohovec, ktorého Okresný súd v Trnave odsúdil za drogovú trestnú činnosť na 15 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a na prepadnutie majetku.

Krajský súd vec vrátil prvostupňovému súdu na ďalšie konanie a nové rozhodnutie. Proti prvostupňovému rozsudku z mája tohto roku sa odvolal prokurátor aj obžalovaný.

Prípad „konopného väzňa“ Josefa Š. často uvádzajú politici, keď hovoria o drakonických trestoch za prechovávanie marihuany. Preberajú aj obranu obžalovaného, že vyrábal liečivé mastičky. Už okresný súd sa proti tomu ohradil a konštatoval, že výroba konopných mastí nebola predmetom konania.

Josefovi Š. našli policajti NAKA začiatkom roku 2021 pri prehliadke rodinného domu v Dolných Zeleniciach pri Hlohovci niekoľko kilogramov marihuany, pričom celková hodnota drogovej látky prekročila čiastku 100-tisíc eur. Z tohto množstva bolo možné vyrobiť tisícky bežných jednorazových dávok.

Obžalovaný bol z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi.

Obžalovaný sa priznal, že si zadovážil semená rastliny konope a vypestoval z nich rastliny. Podľa jeho tvrdenia z nich vyrábal masti a tinktúry, ktoré pomáhali ľuďom so zdravotnými ťažkosťami.

Okresný súd v Trnave ho odsúdil za viac ako 11 kilogramov sušenej rastliny konopy, čo je približne 22-tisíc obvykle jednorazových dávok v hodnote 114-tisíc eur. Konopu si podľa rozsudku zadovažoval v okolí Dolných Zeleníc v rokoch 2019 a 2020 až do domovej prehliadky 16. januára 2021.

Viac k témam: Drogová trestná činnosť, Konope, Marihuana, Rozsudok
Zdroj: SITA.sk – Súd už tretíkrát zrušil rozsudok v prípade „konopného väzňa“ odsúdeného na 15 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nadácia Krištáľové krídlo prispeje na nákup zdravotných pomôcok pre deti v Spišskej Novej Vsi

Vo štvrtok 13. júna 2024 sa v Penati Golf Resort uskutočnil už tretí ročník charitatívneho golfového turnaja, ktorého cieľom je rozvíjať komunitu Krištáľového krídla a zároveň pomáhať tam, kde je to potrebné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *