Home / SLOVENSKO / Majetkové priznania sudcov sú zverejnené na stránke, prijímali ich len v elektronickej podobe

Majetkové priznania sudcov sú zverejnené na stránke, prijímali ich len v elektronickej podobe

19.6.2023 (SITA.sk) – Od pondelka sú na webovom sídle Súdnej rady SR zverejnené majetkové priznania sudkýň a sudcov za rok 2022. Informuje o tom v tlačovej správe hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller, podľa ktorej povinnosť podať do konca marca tohto roka majetkové priznanie za predchádzajúci rok vyplynula všetkým, ktorí v minulom roku vykonávali funkciu sudcu. Do konca zákonom stanovenej lehoty si túto povinnosť splnilo 1 411 sudkýň a sudcov Slovenska.

Majetkové priznania v elektronickej podobe

Agendu majetkových priznaní vybavuje Kancelária Súdnej rady SR, konkrétne zamestnanci Sekcie vyhľadávania informácií o majetkových pomeroch sudcov a o sudcovskej spôsobilosti. Zamestnanci tejto sekcie vybavili podľa Müller 523 telefonátov a technická a odborná podpora sa poskytla e-mailovou komunikáciou v 267 prípadoch.

Už druhý rok po sebe sa majetkové priznania prijímali len v elektronickej podobe. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák vyzval z dôvodu nepodania majetkového priznania 10 sudkýň a sudcov na dodatočné splnenie si tejto povinnosti.

Kontrola a objasnenie okolností

Podľa hovorkyne Kancelárie Súdnej rady SR sa pozitívne prejavilo, že sudcovia využili pri vypĺňaní svojich majetkových priznaní skúsenosti z predošlých rokov. Účinnou pomôckou im bol zároveň vypracovaný Návod na vypĺňanie majetkového priznania sudcu, ktorý je uverejnený na webovom sídle súdnej rady.

Majetkové priznania preverí šesť trojčlenných kontrolných komisií, ktoré sú zložené výlučne z členov súdnej rady. V prípade pochybností kontrolná komisia vyzve konkrétneho sudcu na preukázanie majetkového prírastku za minulý rok, prípadne na objasnenie iných okolností spojených s majetkom.

Majetkové priznania sú zverejnené na stránke https://www.sudnarada.gov.sk/majetkove-priznania-sudcov-su-uz-zverejnene/

Viac k témam: Majetkové priznanie, Sudcovia, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Majetkové priznania sudcov sú zverejnené na stránke, prijímali ich len v elektronickej podobe © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka: Vláda teraz opravuje to, na čo opozícia v súvislosti s novelou Trestného zákona mesiace upozorňovala (video)

Šimečka uviedol, že sa na mimoriadnej schôdzi v strede leta stretávajú pre babráctvo a amaterizmus vlády Roberta Fica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *