Home / SLOVENSKO / Progresívci majú novú posilu z odboru gynekológie a pôrodníctva, Záhumenský prijal ponuku z dvoch dôvodov (video)

Progresívci majú novú posilu z odboru gynekológie a pôrodníctva, Záhumenský prijal ponuku z dvoch dôvodov (video)

19.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 19. júna, 11:58

Novou posilou hnutia Progresívne Slovensko (PS) je Jozef Záhumenský, profesor v odbore gynekológia a pôrodníctvo a prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov.

Ponuku prijal z dvoch dôvodov

Ako ďalej na tlačovej besede informovala podpredsedníčka PS Lucia Plaváková, spoločne chcú na Slovensko priniesť rešpektujúcu pôrodnú starostlivosť. Záhumenský uviedol, že ponuku na vstup do politického zápasu prijal z dvoch dôvodov – pozdvihnutie úrovne perinatológie a posilnenie hlasu odborníkov v Národnej rade SR.

Ako sám tvrdí, Progresívne Slovensko je stranou pre mladých ľudí, ktorí ju aj podľa prieskumov verejnej mienky podporujú. „Reprodukčné zdravie a pôrodníctvo sa týka hlavne mladých ľudí, PS bola logická voľba,“ dodal.

„Chcem pozdvihnúť úroveň perinatológie hlavne v tom, aby sa začal aj zákonodarný zbor aj exekutíva zaoberať pôrodníctvom ako vedným odborom, ktorý výrazným spôsobom ovplyvňuje zdravie celej populácie. Prekoncepčná starostlivosť o ženy ešte pred otehotnením, pôrodnícka starostlivosť a vedenie pôrodov ovplyvňujú zdravie novorodencov a celý ich ďalší život,“ tvrdí Záhumenský.

Znižovanie umelých potratov inak

Zároveň je presvedčený, že je správne snažiť sa znižovať negatívny jav, ako sú napr. umelé potraty. Myslí si však, že cesta k tomu vedie cez vedecké poznatky, a to zabezpečením primárnej prevencie – dostupnej antikoncepcie.

Záhumenský sa taktiež bude snažiť o zriadenie Národného ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa a podporiť chce spoluprácu s Národným centrom zdravotníckych informácií, aby perinatálne dáta boli verejne dostupné až na úrovni jednotlivých pôrodníc. Rodička by sa tak mohla rozhodnúť podľa ukazovateľov kvality, kam pôjde rodiť.

Viac k témam: podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk – Progresívci majú novú posilu z odboru gynekológie a pôrodníctva, Záhumenský prijal ponuku z dvoch dôvodov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bezzásahový režim nenesie vinu za tragédiu v Monkovej doline, podobným situáciám sa podľa ochranárov nedá úplne vyhnúť

Ich častosť a závažnosť však môže byť zvyšovaná klimatickou zmenou, tvrdí iniciatíva My sme les.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *