Home / EKONOMIKA / Znižovanie administratívnej záťaže pravidlom 1in-2out naráža na omyly úradov, najchybovejšie je jedno ministerstvo

Znižovanie administratívnej záťaže pravidlom 1in-2out naráža na omyly úradov, najchybovejšie je jedno ministerstvo

26.4.2023 (SITA.sk) – Znižovanie administratívnej záťaže podnikateľov prostredníctvom pravidla 1in-2out naráža na časté chyby ministerstiev či štátnych úradov. Ako sa ďalej uvádza v Súhrnnej správe o uplatňovaní mechanizmu znižovania byrokracie a nákladov za roky 2021 a 2022, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda, tím 1in-2out narazil pri posudzovaní legislatívnych materiálov na mnoho opakujúcich sa pochybení.

Poslanecké návrhy

Išlo o nesprávnu identifikáciu pozitívnych ale aj negatívnych vplyvov na podnikateľské prostredie, absenciu kvantifikácií alebo v prípade uvedenia dopadu regulácií na podnikateľov ich podhodnotenie, respektíve nadhodnotenie.

Ďalšou pomerne problematickou časťou sú poslanecké návrhy. V tejto oblasti vo väčšine prípadov úplne absentuje identifikácia vplyvov na podnikateľské prostredie, ba dokonca vypracovanie aktuálnej doložky, ktorá je dôležitou súčasťou sprievodnej dokumentácie legislatívnych materiálov,“ uvádza sa v správe.

Celkovo pritom tím 1in-2out v minulom roku posúdil 550 legislatívnych materiálov. Takmer pätina z nich bola predložená s nesprávne identifikovanými vplyvmi. Podľa interných štatistík bolo najchybovejším Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pravidlo 1in-2out

K začiatku tohto roka bolo na finálnom virtuálnom účte 30 právnych predpisov. Výška zavedených nákladov predstavuje necelých 11,4 mil. eur a odstránených nákladov takmer 32,9 mil. eur.

Ide pritom o právne predpisy, na ktoré sa vzťahuje pravidlo 1in-2out a zároveň majú ukončený legislatívny proces a boli vyhlásené v Zbierke zákonov.

Na predbežnom virtuálnom účet je k rovnakému dátumu 91 právnych predpisov. Odhad výšky zavádzaných nákladov je 13,2 mil. eur a odstraňovaných 128,3 mil. eur. Ide o predpisy, ktoré ešte nemajú ukončený legislatívny proces.

Aktualizáciu Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov schválila vláda začiatkom mája roku 2021. V prvej fáze bola primárne zameraná na zavedenie princípov 1in- 1out a 1in-2out. Ich cieľom je zníženie regulačnej a administratívnej záťaže podnikateľského prostredia.

Viac k témam: Administratíva, Byrokracia, Pochybenie, Podnikatelia, pravidlo 1 in – 2 out
Zdroj: SITA.sk – Znižovanie administratívnej záťaže pravidlom 1in-2out naráža na omyly úradov, najchybovejšie je jedno ministerstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Problémom nerastúcej produktivity špičkových firiem sú chýbajúce talenty a inovácie, tvrdia analytici

To dokresľuje dôvody pomalšieho rastu agregátnej produktivity na Slovensku po globálnej finančnej kríze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *