Home / SLOVENSKO / Budova Slovenského rozhlasu známa ako „obrátená pyramída“ je kultúrnou pamiatkou

Budova Slovenského rozhlasu známa ako „obrátená pyramída“ je kultúrnou pamiatkou

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Budova Slovenského rozhlasu, RTVS v Bratislave verejnosti známa ako „obrátená pyramída“ je už pamiatkou. Ako Pamiatkový úrad Slovenskej republiky (PÚ SR) informoval na svojej webstránke, za národnú kultúrnu pamiatku sídlo verejnoprávneho rozhlasu vyhlásil ešte v závere minulého roka.

Vrcholné dielo neskorého modernizmu

Budova rozhlasu je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu pod číslom 12091/1. Podľa pamiatkového úradu „svojimi hodnotami jedinečne reprezentuje architektonické dedičstvo povojnovej modernej architektúry, je jedným z vrcholných diel neskorého modernizmu na Slovensku v jej najexpresívnejšej experimentálnej forme“.

Odporúčame:
RTVS na jeseň zaradí do vysielania posilnených Reportérov

Pamiatkový úrad tvrdí, že „dielo slovenských architektov Štefana Ďurkoviča a Štefana Svetka presahuje svojimi kvalitami národný význam. Ako výnimočné dielo stredoeurópskej moderny bola budova Slovenského rozhlasu publikovaná v renomovaných zahraničných vydavateľstvách a časopisoch. Kľúčové nahrávacie priestory a koncertná sála v pôvodnom architektonickom riešení sú unikátne v rámci celého Slovenska. Budova je dodnes vnímaná ako jeden z neskoromoderných symbolov Bratislavy, v roku 2001 sa stala víťazom ankety Stavba storočia v kategórii Občianske stavby. Vďaka ľahkej čitateľnosti v panoráme mesta sa tento neobyčajne silný architektonický solitér zaraďuje medzi kľúčové prvky urbanizmu“.

Objekt s výraznou expresionisticky tvarovanou formou obrátenej pyramídy je zároveň podľa pamiatkárov odkazom na neskorú modernu vo svete.

Proces iniciovalo predošlé vedenie RTVS

Nákladný experimentálny projekt vznikol v uvoľnenej atmosfére 60-tych rokov 20. storočia a „je svedectvom doby priaznivo naklonenej veľkorysým riešeniam, ktorá umožnila tvorcom experimentovať, použiť progresívne technológie a konštrukčné princípy“, uvádza sa ďalej v článku Budova Slovenského rozhlasu je národnou kultúrnou pamiatkou zverejnenom na: http://www.pamiatky.sk/sk/page/budova-slovenskeho-rozhlasu-je-narodnou-kulturnou-pamiatkou.

Bývalé vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na čele s Václavom Mikom dostalo od pamiatkového úradu oznámenie o začatí konania o vyhlásení budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave za kultúrnu pamiatku začiatkom júna 2017.

Proces iniciovalo ešte predošlé vedenie RTVS, teda manažment Miloslavy Zemkovej. Mikovo vedenie o takejto požiadavke nemalo žiadnu vedomosť a žiadosť nepoznalo ani z archívov RTVS. Vedenie RTVS nemalo právo zasahovať do procesu rozhodovania pamiatkárov a ani toho, čo všetko sa rozhodnú vyhlásiť za pamiatkovo chránené. Až po vyhlásení budovy za pamiatku môže RTVS rozhodnutie pripomienkovať.

Pre Slovenský rozhlas znamená vyhlásenie za pamiatku väčšiu ochranu budovy. Každú rekonštrukciu však musí prerokovať s pamiatkármi. Na druhej strane sa RTVS môže na ochranu a údržbu budovy uchádzať o podporu z rôznych fondov špecializovaných na pamiatky.

Viac k témam: Bratislava, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Budova Slovenského rozhlasu známa ako „obrátená pyramída“ je kultúrnou pamiatkou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ZOO Bratislava plánuje pokračovať so stavebnými úpravami, nový výbeh budú mať hrošíky aj rysy

ZOO začala s vylepšovaním verejného priestoru už minulý rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *