Home / POLITIKA / VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ O NELEGÁLNEJ MIGRÁCII (ALE BÁLI STE SA OPÝTAŤ) 

VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ O NELEGÁLNEJ MIGRÁCII (ALE BÁLI STE SA OPÝTAŤ) 

Stanový tábor v Kútoch v súčasnosti tvorí centrum pre približne 200 nelegálnych migrantov. Počty sa menia veľmi rýchlo, keďže je prichádzajúcimi alebo skôr prechádzajúcimi osobami vnímaná len ako krátka zastávka na ceste do západnej Európy. 
V priemere v stanovom mestečku zostávajú dva až tri dni.
 
V súčasnosti sa pracuje aj na inštalácii kamier v okolí stanového mestečka.
 
SÚ TIETO OSOBY PREVEROVANÉ? JE DÔVOD NA OBAVY?
Áno, každá osoba, ktorá bola zachytená je Cudzineckou políciou lustrovaná v informačných systémoch. Ak sa zistí, že osoba môže pre Slovensko predstavovať bezpečnostné riziko, sú prijaté adekvátne kroky na zamedzenie jej ďalšieho voľného pohybu. 
Doteraz nebol zo strany nelegálnych migrantov zaznamenané žiadne protiprávne konanie. Naopak, sú vďační za každú poskytnutú pomoc a dokonca pomáhajú pri zabezpečovaní chodu stanového mestečka. 
 
PREČO NEMÔŽU BYŤ VYHOSTENÍ A PREČO ICH NIEKAM NEUMIESTNIME?
Väčšina zachytených nelegálnych migrantov pochádza zo Sýrie. Prekážku k zákonnému vyhosteniu tvorí vyhlásený vojnový stav v ich krajine. U ôsob, pri ktorých platí, že sa na našom území zdržiavajú neoprávnene a neexistuje právna prekážka, sú vyhostení. Zároveň však na našom území nechcú ostať, nežiadajú o pomoca preto ani nemáme možnosť ich zaistiť, či niekam umiestniť proti ich vôli.
 
PREČO MAJÚ ČESI HRANIČNÉ KONTROLY A MY NIE?
Slovensko-česká hranica má dĺžku 251,8 km. Slovensko-maďarská hranica má dĺžku 654,8 km. Hraničné kontroly v tomto prípade nie sú efektívne. Kľúčový je boj proti prevádzačstvu, kde Slovensko patrí medzi nájúspešnejších v EÚ v pomere počet príslušníkov PZ verzus počet chytených prevádzačov. Doležitá je tiež ochrana vonkajších  hraníc EU a maďarsko-srbskej hranice, cez ktorú k nám migranti prúdia. Zároveň MV SR má za to, že je potrebné  postupovať  v súlade s právom EÚ.
 
PREČO BOLO STANOVÉ MESTEČKO POSTAVENÉ V KÚTOCH?
Kúty tvoria dopravný uzol, ktorým sa vedia dostať do Česka a následne do Nemecka. Zároveň aj zo snahy zamedziť prespávaniu migrantov na železničnej stanici. Vzdialenie sa od tejto cesty by im skomplikovalo ich plán dostať sa tam. Zároveň je to výhodnejšie z hľadiska zabezpečovania verejného poriadku, poskytovania pomoci a prehľade o fluktuácii osôb. 
 
PREČO IM POSKYTUJEME POMOC?
Vojnoví utečenci sa v stanovom mestečku zdržiavajú deň, maximálne dva. Poskytnutím stravy či tepla im zabezpečíme najnutnejšie potreby, preto následne nemajú potrebu z neho odchádzať. 
 
ŽIADAJÚ U NÁS TÝTO ĽUDIA O AZYL? 
Nie, nežiadajú. Uvedomujú si, že pokiaľ by u nás požiadali o azyl, boli by umiestnení do niektorého z centier Migračného úradu MV. Opäť, ich cieľom je dostať sa do Nemecka. 
Zdroj: minv.sk
 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *