Home / ZAUJÍMAVOSTI / Ako sa obliecť a obuť na jesennú túru

Ako sa obliecť a obuť na jesennú túru

14.10.2022 (Webnoviny.sk) – Babie leto je ešte stále ideálnym obdobím na to, aby športovec opustil telocvičňu a venoval sa športovaniu vonku – na čerstvom vzduchu. Krásna jesenná príroda dodáva dobrú náladu a motivuje k lepším výkonom.

Patríte k fanúšikom turizmu? Aj „obyčajná“ chôdza dokáže zlepšiť kondíciu, spevniť svaly a prispieť k dobrej pohyblivosti kĺbov. Tiež pomôže schudnúť a zbaví človeka stresu. No v chladnom jesennom období sa pred chôdzou treba rozcvičiť – ponaťahovať si všetky svaly a zahriať celé telo.

Pred túrou sa rozcvičte

Rozcvičku pred túrou začnite naťahovaním svalov trupu a pokračujte končatinami. Strečing potrebuje chrbtové svalstvo, ruky, predná aj zadná časť stehien, ktoré pri chôdzi zohrávajú najdôležitejšiu úlohu. Pokiaľ patríte k začiatočníkom, nepodceňte ani ostatné prípravy – hlavne ak sa chystáte na vysokohorskú túru. Tú si naplánujte do najmenších detailov, nepodceňte ani výber oblečenia a odevy voľte podľa aktuálneho počasia. Je rozdiel, či plánujete výstup na skaly alebo túru cez les.

Kvalitné športové oblečenie

V jesennom období nepodceňte v horskom prostredí vhodné oblečenie. Do svojho jesenného športového šatníka vyberajte hlavne kvalitné športové odevy. Skvelým tipom je značka Salomon, ktorá turistom ponúka teplé, funkčné a nepremokavé jesenné oblečenie. Vo vyššej nadmorskej výške je kvalita zvrškov podstatná. Dôležitá je nielen bielizeň, tričko a mikina, ale aj nohavice a bunda. Teplá, no vzdušná bunda a pohodlné nohavice sú nevyhnutnou súčasťou oblečenia každého turistu v jesennom období. A v tomto ročnom období netreba zabudnúť ani na vhodnú pokrývku hlavy.

Pohodlná turistická obuv

Čo sa športovej obuvi týka, tá má mať nielen správnu veľkosť, ale aj správny tvar. Jesenné turistické topánky musia byť pevné a ľahké, teplé a pohodlné. Dôležitá je stielka a dostatočne hrubá, avšak čo najmäkšia a nešmykľavá podrážka. Každá športová obuv má mať vhodný strih, správnu dĺžku, šírku, hmotnosť a materiálové zloženie. Pokiaľ spôsobuje na nohách odreniny alebo pľuzgiere, na turistiku do hôr je nevhodná. Dynafit obuv spríjemní aj náročnú a dlhodobú chôdzu – zmierňuje otrasy aj na nerovnom povrchu.

Aktívny oddych a regenerácia

Putovanie s rekreačným zámerom má v našich končinách bohatú tradíciu. Turizmus je hobby, ktorému holdujú mladí ľudia, stredná generácia aj seniori. Aktívny pohyb, spoznávanie krajov a prírodných krás, utuží fyzickú kondíciu aj psychické zdravie. Turistika v jesennej prírode úžasne prospieva nielen telu, ale aj mentálnemu zdraviu. Dĺžku a náročnosť túry však vždy prispôsobte svojej kondícii a lokalitu i trasu vyberajte premyslene.

Informačný servis

Viac k témam: Oblečenie, Obuv, PR, Šport, športová obuv, Športové oblečenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ako sa obliecť a obuť na jesennú túru © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ÚDER ZO ZÁHROBIA generála Lučanského ? Pýta sa exkotlebovec RADAČOVSKÝ

Emeritný sudca a bývalý kandidát kotlebovej strany do európskeho parlamentu a v súčasnosti slovenský europosloanec …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *