Home / Veda a technika / Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov za prelomové experimenty v oblasti kvantovej mechaniky (video)

Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov za prelomové experimenty v oblasti kvantovej mechaniky (video)

4.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 4. októbra 2022, 12:51

Nobelovu cenu za fyziku tento rok dostane trojica vedcov za svoje prelomové experimenty s previazanými kvantovými stavmi. Generálny tajomník Kráľovskej švédskej akadémie vied Hans Ellegren v Štokholme vyhlásil, že Francúzovi Alainovi Aspectovi, Američanovi Johnovi F. Clauserovi a Rakúšanovi Antonovi Zeilingerovi udeľujú prestížne ocenenie „za experimenty s previazanými fotónmi, ktoré potvrdzujú porušenie Bellovej nerovnosti a sú priekopnícke pre kvantovú informačnú vedu“.

V previazaných kvantových stavoch sa dve častice správajú ako jedna jednotka, aj keď sú od seba oddelené. Výskum troch vedcov vydláždil cestu pre novú technológiu založenú na kvantových informáciách, uviedla Nobelova komisia v tlačovej správe na webstránke www.nobelprize.org.

Predseda komisie pre fyziku Anders Irbäck sa vyjadril, že „práca laureátov s previazanými stavmi má veľký význam, dokonca aj nad rámec základných otázok o interpretácii kvantovej mechaniky“.

Viac k témam: Nobelova cena za fyziku
Zdroj: Webnoviny.sk – Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov za prelomové experimenty v oblasti kvantovej mechaniky (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Európska únia otvorila v arktickom Švédsku svoj prvý pevninský štartovací komplex pre malé satelity

Celkový počet satelitov by mohol do roku 2040 dosiahnuť 100-tisíc v porovnaní so súčasnými piatimi tisíckami funkčných satelitov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *