Home / POLITIKA / ROZDIEL medzi GORBAČOVOU A PUTINOVOU VÍZIU VEĽKOSTI RUSKA

ROZDIEL medzi GORBAČOVOU A PUTINOVOU VÍZIU VEĽKOSTI RUSKA

Hlavný zahraničnopolitický komentátor britského denníka Financial Times Gideon Rachman porovnával Gorbačovovu a Putinovu víziu veľkosti Ruska.

Pre Gorbačova bola národná veľkosť definovaná dôstojnosťou obyčajných občanov.

Pre Putina je národná veľkosť definovaná územím, vojenskou silou a schopnosťou vydesiť alebo podrobiť si svojich susedov. Putin môže veriť, že víťazstvá na bojisku a dobytie územia sú jedinými skutočnými spôsobmi obnovenia národnej veľkosti.

Malo by však záležať aj na tom, čo Deklarácia nezávislosti USA nazvala „slušným rešpektom k názorom ľudstva.“ Bojovnému Rusku sa v tomto smere nedarí. Medzinárodný prieskum uskutočnený minulý rok Pensylvánskou univerzitou a ďalšími zistil, že tri najobdivovanejšie krajiny sveta sú Kanada, Japonsko a Nemecko. Všetky tri krajiny boli vysoko hodnotené za atribúty, ako dôveryhodná vláda, dodržiavanie ľudských práv a sociálna spravodlivosť. Toto sú veci, ktoré v Putinovom Rusku nemajú veľký význam, ale ľudia a vlády, ktorým záleží na ľudskej dôstojnosti, ich berú vážne. Putin dal najavo svoje pohŕdanie týmito hodnotami – hodnotami, ktoré presadzoval Gorbačov – tým, že sa vyhlásil za príliš zaneprázdneného na to, aby sa zúčastnil jeho pohrebu.

Tisíce Rusov, ktorí prešli okolo Gorbačovovej otvorenej rakvy, potichu signalizovali svoj nesúhlas.

Zdroj: TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

VIDEÁ: Asociáli brutálne zaútočili na návštevníka Tatier. To musíte vidieť

Vlakom sa vybral do slovenských veľhôr jeden z naších čitateľov. Do Tatier sa však pri …

Jeden komentár

  1. precital som si prve dve vety a toho anglickeho pablba som zrusil…o tom, ze Gorbacov to posral svedci ako ho na Zapade vychvaluju o tom, ze Putin to robi dobre svedcia tie krvave oči a jedovite sliny Zapadu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *