Home / POLITIKA / Volanie po smrti Putina a Lukašenka bude na Facebooku povolené

Volanie po smrti Putina a Lukašenka bude na Facebooku povolené

Aj takéto výzvy ako „Zabite vrahov !“ bude možné publikovať na americkej sociálnej sieti. Facebook dočasne umožní ľuďom zdieľať nenávistné príspevky v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Mali by sa na zdieľanie nenávistných príspevkov na sociálnych sieťach vzťahovať výnimky? Podľa Facebooku áno. Najväčšia sociálna sieť v týchto dňoch oznámila kontroverznú novinku – ľuďom vo vybraných krajinách umožní zdieľať nenávistné príspevky v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Ľudia budú môcť v príspevkoch napríklad priať „smrť Putinovi a ruským okupantom“ bez toho, aby im hrozilo zablokovanie profilu. Facebook je pritom známy tým, že je voči hanlivým príspevkov, ktoré vyzývajú k násiliu alebo prehlbujú nenávisť, veľmi nekompromisný a užívateľom po nahlásení obmedzení niektoré funkcie.

„V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu sme dočasne povolili niektoré formy politického prejavu, ktoré by za bežných okolností porušovali naše pravidlá,“ uviedol hovorca spoločnosti Meta britskému spravodajskému serveru BBC. Používatelia vo vybraných krajinách si budú môcť verejne zanadávať na prezidenta Putina a Lukašenka a priať im smrť za predpokladu, že vo svojich príspevkoch nebudú volať po násilí na ruských či bieloruských civilistoch. „Volanie po násilí voči Rusom bude umožnené len vtedy, pokiaľ sa príspevok bude týkať výhradne invázie na Ukrajinu.“

The owner of Facebook and Instagram will allow users in some countries to call for violence against Vladimir Putin and Russian soldiers.

Meta says it has temporarily made allowances for some violent speech, like „death to the Russian invaders,“ that would usually break its rules.

However, it says it won’t permit calls for violence against Russian civilians.

The announcement came after Reuters news agency said it had seen internal emails outlining the policy shift.

„In light of the ongoing invasion of Ukraine, we made a temporary exception for those affected by the war, to express violent sentiments toward invading armed forces,“ a Meta spokesperson told the BBC.

Under the amended policy, users in countries including Russia, Ukraine and Poland will also be able to call for the deaths of Russia’s President Putin and Belarusian President Lukashenko.

The emails reportedly said calls for the leaders‘ deaths will be allowed unless they contain other targets, or included a location or methods.

Calls for violence against Russians is also allowed when the post is clearly references the invasion of Ukraine, the emails reportedly said.

 

Russia announced last week that it was blocking Facebook and its platforms, citing 26 cases of „discrimination“ against Russian media by Facebook since October 2020.

While access to the site had already been restricted in Russia, it was not completely unavailable.

Moscow has cracked down on several social media platforms as it pursues what it calls a „special operation“ in Ukraine.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Zdroj: TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

TRESTNÝ ZÁKON bol easy, 1-dňová dialničná známka je TVRDÝ oriešok

MAFIÁNSKY TRESTNÝ BALÍČEK, bol prijatý expresne rýchlo v zrýchlenom legislativnom konaní, ale legislatívny proces pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *