Home / SLOVENSKO / Heger: Požiadavky Ruska sú pre Slovensko neprijateľné

Heger: Požiadavky Ruska sú pre Slovensko neprijateľné

23.12.2021 (Webnoviny.sk) – Požiadavky, ktoré predstavila Ruská federácia v súvislosti s Ukrajinou, sú pre Slovensko neprijateľné. Ich naplnenie by znamenalo „de facto“ návrat do stavu pred rokom 1997, keď sa začal proces rozširovania NATO a keď Slovensko ešte nebolo jeho súčasťou. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Návrh bezpečnostných dokumentov

Moskva minulý týždeň predložila návrh bezpečnostných dokumentov, v ktorých požaduje od NATO, aby sa nerozšírilo o Ukrajinu ani o ďalšie postsovietske štáty a v okolí Ruska nerozmiestňovalo svoje zbrane.

Washington a jeho spojenci odmietli poskytnúť takéto záväzky, ale uviedli, že sú ochotní rokovať.

Premiér zdôraznil, že Slovensko súhlasí s tým, že je potrebné začať konštruktívny dialóg. „Predpokladom na zdravý dialóg je to, aby Rusko stiahlo svoje jednotky z blízkosti hraníc s Ukrajinou,“ napísal Heger.

Bezpečnosť a suverenita Ukrajiny

Ako pokračoval, ďalšia eskalácia a prepuknutie vojnového konfliktu na hraniciach Ruska s Ukrajinou môže vyústiť len v jediné, a to v prijatie tvrdých opatrení voči Ruskej federácii v koordinácii so spojencami.

„Pretože demokratické princípy, bezpečnosť a suverenita Ukrajiny, ale aj nás všetkých, sú našou absolútnou prioritou. V tom na pôde EÚ panuje zhoda,“ doplnil.

Na záver Heger dodal, že pre Slovensko je dôležité a dobré, ak sú jeho susedia suverénne, stabilné a rozvinuté demokratické krajiny. „Čím ekonomicky rozvinutejšia je Ukrajina, tým lepšie pre ňu samotnú a rovnako aj pre jej bezprostredného suseda, ako je Slovensko,“ uzavrel.

Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Heger: Požiadavky Ruska sú pre Slovensko neprijateľné © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Skončí Mazák ako predseda súdnej rady? Verejnú výzvu na jeho odstúpenie podporilo 103 sudcov

Výzvu podpísali sudcovia aktívni, ale aj emeritní sudcovia vrátane viacerých bývalých sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky a bývalých členov Súdnej rady SR.

Jeden komentár

  1. Ty zapredany americky ritolez..stvat slovakou do vojny proti Rusku a ohrozovat ich zivot ta vide draho..ludia ti vystavia ucet na ktory nebudes hrdy ..zmena sa blizi a vi budete skladat ucty za vsetkt tie zkociny co pachate na tomti narode.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *