štvrtok , 2 júla 2020
Home / Veda a technika / Z čínskej rakety Dlhý pochod 5B na Zem dopadol poriadny kus vesmírneho odpadu

Z čínskej rakety Dlhý pochod 5B na Zem dopadol poriadny kus vesmírneho odpadu

12.5.2020 (Webnoviny.sk) – V pondelok dopadol do Atlantického oceána jeden z najväčších nekontrolovaných kusov vesmírneho odpadu za ostatné tri desaťročia.

Jadro čínskej rakety Čchang-čeng 5B (Dlhý pochod 5B), ktorá 5. mája vyniesla na orbitu prototyp novej vesmírnej lode, preletel priamo ponad Los Angeles a New York a napokon po 17:30 stredoeurópskeho letného času dopadol do Atlantiku pri pobreží západnej Afriky. Informuje o tom televízia CNN.

Štvrtý najväčší kus odpadu

Takmer 18-tonová časť rakety je najväčší kus vesmírneho odpadu, ktorý nekontrolovateľne dopadol na Zem, od roku 1991 a štvrtý najväčší vôbec.

Väčšie boli len vesmírna stanica Skylab v roku 1979, časť rakety, ktorá vyniesla Skylab, v roku 1975 a orbitálna stanica Saľut 7 v roku 1991.

Do zoznamu by sa dal podľa CNN zaradiť aj havarovaný raketoplán Columbia z roku 2003, ktorý začal byť nekontrolovateľný pri pristávaní na Zem.

Ťažko predpovedateľný dopad

Návrat objektu a miesto jeho dopadu bolo do poslednej chvíle ťažké predpovedať. “Problémom je, že prechádza atmosférou horizontálne a veľmi rýchlo a je náročné predpovedať, kedy napokon dopadne,” uviedol pre CNN astronóm Jonathan McDowell z amerického Centra pre astrofyziku Harvardovej univerzity a Smitshonovho inštitútu.

Dopad do Atlantického oceána pri pobreží Mauritánie neskôr potvrdilo americké ministerstvo obrany.

Viac k témam: Čchang-čeng 5B, Dlhý pochod 5B, raketa, vesmírny odpad
Zdroj: Webnoviny.sk – Z čínskej rakety Dlhý pochod 5B na Zem dopadol poriadny kus vesmírneho odpadu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Microsoft zatvára takmer všetky kamenné predajne, predaj sa presunie do online priestoru

Podľa svojej webovej stránky má Microsoft na celom svete 83 obchodov, z toho 72 v Spojených štátoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *