Home / POLITIKA / Chránime si imunitu súkromia?

Chránime si imunitu súkromia?

Pokiaľ som dobre informovaný, bude platiť zákon, ktorý umožní štátu narábať s informáciami, ktoré sú uložené v mobiloch jeho občanov, našich mobiloch.  Nechcem v tomto hľadať konšpirácie aj keď je zrejmé, že niektorým inštitúciám štátu to môže vyhovovať. Ako neodborník, položil som si  tejto súvislosti dve veľké otázky. Ide o nástroj, ktorý zastaví koronavírusovú pandémiu? Nejde o zasahovanie do osobnej slobody? Podľa mňa sme sa už aj tak  dostali do totálne kontrolovanej spoločnosti, čo sa týka súkromia. Fascinuje ma ako dnes ľudia dbajú na svoje súkromie. Používame smartfón, platíme platobnou kartou, vyhľadávame na internete. Sme neustále sledovaní.  O súkromie sme prišli už dávno pradávno. Mnoho ľudí dobrovoľne vešia svoje intímne údaje aj fotografie na siete a dnes sa idú rozčuľovať  o nejakom  sledovaní?  Strata súkromia je cena za všetky výdobytky dnešnej doby. Je to hrôza, kam sme sa dostali. Nevieme o svojich blízkych skoro nič, nemáme na nich čas, ale s cudzími zdieľame aj tie najintímnejšie fotografie a údaje z našich postelí, kuchýň. Priveľa komunikačných možností nám neprináša kvalitnejšiu komunikáciu práve naopak. Poďme však k spomínanému zákonu. Mám pocit, že sa pohybujeme kdesi na hrane. Na jednej strane rozumiem nutnosti eliminovať zdroje šírenia, respektíve  šíriteľov koronavírusu, na druhej strane pokušenie moci, myslím vo všeobecnosti a nielen na Slovensku  selektovať informácie a využívať či zneužívať ich môže byť skôr či neskôr veľké.

Moc pritom vnímam podľa vzoru, výkladu francúzskeho filozofa Michela Foucaulta. Funguje nielen vo veľkej  a malej  politike, ale aj vo všetkých sférach inštitucionálnej komunikácie, vrátane komunikácie v korporáciách. V zdravotníctve medzi lekárom a pacientom, v  školstve medzi učiteľom a žiakom, riaditeľom a učiteľmi, ale napokon aj vo sfére privátnej komunikácie, medzi rodičom a dieťaťom. Narábanie s určitými informáciami v určitom čase bolo je a nepochybne aj bude zdrojom získavania, udržiavania a posilňovania moci jednotlivcov aj skupín. Samozrejme, teraz ide o to, že pod rúškom liberálnej slobody  sa veľa ľudí správa nezodpovedne, lebo chýbajú návyky z obavy represívnych opatrení. Keď  že síce dodatočne vznikajú v tejto pandemickej situácií aj represívne opatrenia, ich účinnosť nemá kto celoplošne zabezpečiť , realizovať. Jednoducho, zložky štátu na to určené nie vždy na sto percent dokážu asi   plniť si svoje povinnosti v tomto zmysle.  Preto je stále dosť jednotlivcov, ktorý sa snažia systému opatrení vzdorovať, väčšinou úspešne. Takže, aj keď principiálne mám veľké výhrady voči monitorovaniu ľudí cez smart systémy a vôbec mobilné siete operátorov, tak v tomto prípade by som s malou dušičkou asi  súhlasil  s časovo obmedzeným celoplošným sledovaním pohybu obyvateľov, aj keď sa prikláňam k názoru, že to môže byť  v rozpore s občianskymi právami a má to  blízko k diktatúre. Takéto praktiky na uťahovanie šroubu  sa vždy používajú v čase krízy, kedy sú ospravedlniteľné akože nastávajúcou situáciou a obyvateľstvo ich ešte k tomu buď víta alebo aspoň ostáva pasívne  bez reptania.  Sledovanie nepatrí do liberalizmu, ani do demokracie. Musí sa však sprísniť kontrola ako sa s údajmi nakladá a minimalizovať  možnosť zneužitia údajov na nezákonné ciele. Verím, že  metadáta budú prístupné len zopár analytikom, ktorí budú reportovať epidemický rozsah a porušenie pravidiel. Identifikujem sa však s názorom, že krízová situácia si zjavne vyžaduje krízové riešenia. Mocenská elita  by sa mala  naučiť čo je demokracia a nechodiť za jej rámec. To nie je zvyk, ale poznanie. Takto to teda vidím ja. Nezaujato s nadhľadom.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ja vidím iba postreleného mafiánskeho bossa aj mŕtvy Fico, dobrý Fico. NAKA už rieši 153 prípadov schvaľovania atentátu na premiéra (video)

Keďže určité indivíduá stále nerozumejú situácii, budeme mať nulovú toleranciu pre nenávisť, uviedol minister vnútra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *