utorok , 11 augusta 2020
Home / EKONOMIKA / Informatika / Slovensko nie je pripravené na hybridné hrozby, Globsec preto vydal príručku pre komunikátorov

Slovensko nie je pripravené na hybridné hrozby, Globsec preto vydal príručku pre komunikátorov

18.2.2020 (Webnoviny.sk) – Viac ako polovica predstaviteľov verejnej správy si nemyslí, že Slovensko je pripravené na hybridné hrozby. V prieskume organizácie Globsec, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami, sa tak vyjadrilo 58 % respondentov.

Metódy informačných operácií

Aj preto Globsec v spolupráci s komunikačnými expertmi zo Seesame vytvoril príručku pre komunikátorov z prostredia verejnej správy, ktorá sa zameriava na ochranu pred informačnými operáciami.

Príručka na praktických príkladoch podľa vyjadrení organizácie Globsec objasňuje metódy informačných operácií a ponúka tipy, ako ich rozpoznať a ako sa voči nim brániť a chrániť.

Hybridné hrozby sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, ktorými útočia na viaceré oblasti štátu a spoločnosti. Práve tzv. informačné operácie sú jednými z ich najčastejších prejavov, pretože ovplyvňovať a manipulovať verejnú mienku cez informačný priestor je nielen rýchlou, ale aj lacnou možnosťou, ako zdiskreditovať jednotlivca, oslabiť skupinu, či podkopať dôveru v štát a jeho inštitúcie.

“Každá inštitúcia sa môže stať terčom informačnej operácie alebo hybridného útoku. Môže sa prejaviť náhlou a silnou vlnou tzv. trollingu, falošnou verziou webstránky či účtu na sociálnej sieti, alebo pokusom o napadnutie emailov,” upozorňuje analytička organizácie Globsec Dominika Hajdu.

Narušenie dôvery v inštitúcie

Ako pokračovala analytička Globsec-u Katarína Klingová, častejším cieľom útoku sú zraniteľné skupiny obyvateľstva, ktoré môžu čeliť pokusom o manipuláciu prostredníctvom falošných účtov na sociálnych sieťach či internetových portálov, ktoré sa tvária ako médiá, ale aj prostredníctvom cielenej reklamy.

“Cieľom takýchto útokov môže byť narušenie dôvery v inštitúcie, ale aj polarizácia a zvyšovanie napätia medzi obyvateľmi,” dodáva Klingová.

Cieľom publikácie „Ako sa brániť proti informačným operáciám: Príručka pre komunikátorov“ je pripraviť na informačné operácie najmä komunikátorov vo verejnej správe. Tí ako predstavitelia štátu a jeho inštitúcií s možnosťou komunikovať s verejnosťou predstavujú prvú líniu pri ochrane štátu a spoločnosti.

Okrem praktických tipov na zvolenie správnej odpovede v krízových situáciách príručka venuje špeciálnu pozornosť systematickému budovaniu odolnosti prostredníctvom strategickej komunikácie.

Viac k témam: hybridné hrozby
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko nie je pripravené na hybridné hrozby, Globsec preto vydal príručku pre komunikátorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

TikTok hrozí právnymi krokmi voči nariadeniu Trumpa, vlastník služby WeChat ho ešte preveruje

Americký prezident podpísal nariadenia, ktoré zakazujú transakcie s čínskymi firmami ByteDance a Tencent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *