Home / EKONOMIKA / Informatika / Schéma dovozu smartfónov do Ruska sa ocitla v ohrození, sankcie USA zakazujú dodávať rôzne druhy elektroniky

Schéma dovozu smartfónov do Ruska sa ocitla v ohrození, sankcie USA zakazujú dodávať rôzne druhy elektroniky

5.3.2023 (SITA.sk) – Dobre fungujúce schémy dovozu smartfónov do Ruska sa ocitli v ohrození. Distribútori v „spriatelených“ krajinách totiž z dôvodu nových sankcií USA odmietajú dodávať zariadenia s hodnotou presahujúcou 300 dolárov. Referuje o tom web Moscow Times s odvolaním sa na ruský denník Izvestija a zdroje na trhu so spotrebnou elektronikou.

Americké patenty a technológie

Nemenovaný zdroj uviedol, že smartfóny sa síce v USA nevyrábajú, ale sankcie by mohli postihnúť „vo všeobecnosti všetky zariadenia využívajúce americké patenty a technológie“. To by znamenalo, že by sa mohli vzťahovať i na produkty z Číny či Kórejskej republiky.

Moscow Times dodáva, že najnovšie sankcie USA zakazujú dodávať Rusku rôzne druhy elektroniky, napríklad klimatizácie, ventilátory a chladničky, ktoré sa v USA predávajú za viac ako 750 dolárov, tlačiarne nad 300 dolárov, vysávače nad 100 dolárov, umývačky riadu, malé spotrebiče a mnohé ďalšie.

Dodávateľský reťazec

Nové obmedzenia by mohli viesť k predĺženiu sprostredkovateľských reťazcov, čo znamená vyššie ceny, varuje manažér jedného z ruských distribútorov. Podľa zdroja z trhu však pre americké úrady nebude problém určiť dodávateľský reťazec od výrobného závodu až ku koncovému používateľovi v krajine, kde bude zariadenie aktivované. Poznamenáva, že nie všetci sprostredkovatelia tak budú chcieť hrať takúto „ruskú ruletu“.

V roku 2022 bolo do Ruska dodaných 27,5 milióna smartfónov, čo je o 22 % menej ako rok predtým.

Viac k témam: Sankcie proti Rusku, sankcie USA, Smartfón
Zdroj: SITA.sk – Schéma dovozu smartfónov do Ruska sa ocitla v ohrození, sankcie USA zakazujú dodávať rôzne druhy elektroniky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Aplikácia finančnej správy Over doklad bude dočasne nedostupná, bločky si môžete skontrolovať inak

Dočasne nedostupná bude od utorka 1. marca pre obidva operačné systémy Android a iOS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *