Home / EKONOMIKA / Informatika / Úradu na ochranu osobných údajov chýbajú ľudia aj financie, kým v Európe je táto problematika prioritou

Úradu na ochranu osobných údajov chýbajú ľudia aj financie, kým v Európe je táto problematika prioritou

1.10.2022 (Webnoviny.sk) – Úrad na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) nie je aktuálne schopný dosiahnuť úroveň dozoru nad ochranou osobných údajov, ku ktorej je Slovenská republika zaviazaná. Konštatuje to s poukázaním na Správu o stave ochrany osobných údajov za rok 2021 advokát Jakub Berthoty z kancelárie Dagital Legal. Príčinou danej situácie je podľa dokumentu nedostatočný počet zamestnancov, ale aj nedostatočné finančné krytie početných aktivít úradu.

Poddimenzovaný sektor

Pokiaľ ide o financie, úrad v správe upozorňuje, že v rámci štátneho rozpočtu doposiaľ nedisponuje vlastnou rozpočtovou kapitolou. Problémom je aj fluktuácia zamestnancov. Tá podľa správy vyplýva z nedostatku pracovnej sily, ktorý spôsobuje rastúci tlak na súčasných zamestnancov, avšak bez náležitej kompenzácie. Skúsení úradníci tak prijímajú lepšie pracovné ponuky, pričom zaškolenie nových zamestnancov do komplexnej problematiky ochrany osobných údajov je časovo náročný proces a náročná je aj samotná agenda úradu.

Smernicu GDPR tak na celom Slovensku v súčasnosti na odbore kontroly kontroluje len sedem ľudí.

Úrad bez predsedu

Berthoty zároveň poukázal na fakt, že posledné dva roky je úrad bez predsedu. „Sme jediná krajina v Európskej únii, ktorá dva roky nemá predsedu predmetného úradu. Sme jediná krajina v EÚ, v ktorej nikdy tento úrad neviedol odborník z oblasti. Neviem, na čo čakáme,“ skonštatoval advokát. Doplnil, že je najvyšší čas, aby vláda a Národná rada SR začali prikladať otázke ochrany osobných údajov náležitú pozornosť.

„Kým na Slovensku sa dozorný orgán trápi s existenčnými otázkami, v Európe je ochrana osobných údajov prioritnou spoločenskou témou,“ dodal Berthoty

Viac k témam: GDPR
Zdroj: Webnoviny.sk – Úradu na ochranu osobných údajov chýbajú ľudia aj financie, kým v Európe je táto problematika prioritou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Instagram zaplatí mastnú pokutu, spoločnosť porušila európske pravidlá o ochrane osobných údajov

Írske regulačné orgány udelili Instagramu druhú najvyššiu pokutu podľa pravidiel EÚ, vyššiu dostal len Amazon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *