22.1.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. januára 10:28
V stredu pokračuje šiestym dňom pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Vypovedať majú napríklad Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík, ktorí sa podieľali na sledovaní novinárov vrátane Kuciaka. Súd takisto plánuje opätovne vypočúvať niektorých obžalovaných. Senát tiež rozhodol, či pripustí ako dôkaz prepisy komunikácií z aplikácie Threema medzi niektorými obžalovanými.
Súd v kauze vraždy Kuciaka (1. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (4. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (5. deň)
Na stredajšom pojednávaní sú prítomní všetci obžalovaní – Marian Kočner, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová aj Miroslav Marček.
Ako vyhlásila predsedníčka senátu Marčeka zamýšľajú vyčleniť na vlastné konanie. Dôvodom je urýchlenie procesu. Obžalovaný totiž ešte minulý týždeň priznal vinu vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice ako aj podnikateľa Petra Molnára.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze vraždy novinára Kuciaka (fotografie)
Zároveň predsedníčka senátu povedala, že súd v tomto štádiu konania zatiaľ nerozhodne o vykonaní dôkazu v podobe prepisov komunikácie niektorých obžalovaných v aplikácii Threema. Doplnila však, že súd nemá pochybnosť o zákonnom získaní dôkazu, na ktorého rozšifrovaní sa podieľala organizácia Europol.
Szabó spochybnil výpoveď Marčeka
Kočner a takisto aj Szabó v stredu využili právo nevypovedať. Naopak, Marček, ktorý už minulý týždeň priznal vinu za žalované skutky, vyjadril ochotu vypovedať.
Z procesných strán mal na neho však otázky len Roman Kvasnica, právny zástupca Zlatice Kušnírovej. Ten sa pýtal, prečo skutok nevykonal v iný deň, keďže 21. februára 2018 bola v dome vo Veľkej Mači prítomná aj Martina Kušnírová.
Marček odpovedal, že Andruskó naňho a Szabó tlačil. „Hovoril, že už to malo byť,“ uviedol Marček s tým, že z tohto dôvodu pristúpil k vykonaniu skutku napriek prítomnosti Martiny Kušnírovej, ktorú potom tiež zastrelil.
Predsedníčka senátu sa Marčeka pýtala, či po zasiahnutí Kuciaka niečo ešte povedal. „Nikto tam nič nepovedal,“ povedal Marček. Okamžite mŕtva bola podľa obžalovaného aj Martina Kušnírová. „Videl som zásah,“ uviedol.
Obžalovaný Szabó vo svojom vyjadrení spochybnil výpoveď Marčeka z minulého týždňa, v rámci ktorej priznal vinu za zastrelenie Kuciaka, Kušnírovej a podnikateľa Molnára.
Keďže Szabó odmietol vypovedať, predsedníčka senátu prečítala jeho výpoveď z prípravného konania. Tá sa zhoduje s tým, čo pred súdom uviedol minulý týždeň. Konkrétne, že spolu s Marčekom dostali od Andruskóa zadanie Kuciaka iba zbiť. Veľkú Maču podľa vlastných slov navštívil viackrát zo zámerom kúpiť motorku Babetta.
Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
Po tom, ako súd na verejnom zasadnutí 19. decembra prijal obžalobu podanú Úradom špeciálnej prokuratúry, vytýčil pojednávania na 13., 14., 15., 20., 21., 22. januára a na 3., 4. a 6. februára.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.
Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho pre dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Marčeka a Szabóa). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.
V prípade vraždy už bol aj prvý odsúdený, bol ním sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. V jeho prípade schválil Špecializovaný trestný súd 30. decembra dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu bol uložený trest 15 rokov väzenia v ústave zo stredným stupňom stráženia. Andruskó sa pôvodne s prokurátorom dohodol na desaťročnom treste, podľa súdu by však takýto trest nebol spravodlivý. Andruskó po svojom zadržaní v septembri 2019 spolupracoval s vyšetrovateľmi.
Počas prvých troch dní pojednávania 13. až 15. januára sa ku skutkom podľa obžaloby priznal Marček. Ten pred súdom vyhlásil, že práve on zastrelil Kuciaka a Kušnírovú, a v roku 2016 aj podnikateľa Molnára.
Podnikateľ Kočner priznal len skutok nedovoleného ozbrojovania súvisiaci s neoprávnenou držbou niekoľkých desiatok nábojov, účasť na vražde Kuciaka poprel. Obžalovaná Zsuzsová deklarovala pred súdom svoju nevinu a Szabó vyhlásenie o vine alebo nevine neurobil. Vo svojej výpovedi však tvrdenia prokuratúry o účasti na vraždách poprel a odmietol odpovedať na otázky. Kočner a Zsuzsová výpoveď nateraz odmietli.
Súd takisto začal s vypočúvaním svedkov. Okrem príbuzných zavraždenej dvojice pred súdom vypovedal napríklad Andruskó. Vo svojej výpovedi priznal, že v prípade vraždy figuroval ako sprostredkovateľ medzi Zsuzsovou a dvojicou Szbó a Marček
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby a Kočnerov kamarát Peter Tóth zase priznal, že pre obžalovaného podnikateľa zabezpečoval sledovanie novinárov, vrátane neskôr zavraždeného Kuciaka. Okrem iného opísal, ako po vzatí Kočnera do väzby komunikoval na jeho pokyn so Zsuzsovou a tiež to, ako sa Kočner snažil zabezpečiť si prepustenie z väzby.
Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň): Rozhodlo sa o Threeme, Szabó spochybnil výpoveď Marčeka (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.