Newsweek citovali memorandum, ktoré hovorí, že spravodajské informácie ukazujú na potenciálny útok proti americkému vojenskému personálu v Nemecku.
Podľa oficiálneho memoranda, ktoré v nedeľu videli zástupcovia Newsweek, získali Spojené štáty informácie o bezprostredne hroziacom plánovanom útoku proti svojmu vojenskému personálu v Nemecku.
Americká 66. vojenská spravodajská brigáda USA dostala to, čo bolo popísané ako „informácie tretej strany uvádzajúce, že hrozí bezprostredné nebezpečenstvo útoku na amerických vojakov umiestnené v kasárňach Tower Tower v Grafenwohru alebo Tower Barracks v Dülmen. Presné umiestnenie, dátum a čas nie sú známe.“ Newsweek pracoval s informáciami poskytnutými vysokým americkým spravodajským predstaviteľom.
‚Informačný zdroj uviedol, že by útok vykonal neznámy jordánsky extrémista, ktorý sa v súčasnosti nachádza v Nemecku v blízkosti neznámej vojenskej základne,‘ pokračovala správa. ‚Neznámy Jordánec bol opísaný ako lojálny k jordánskemu kráľovi a nedávno obhajoval zabíjanie amerických vojakov v Nemecku.‘
Americká armáda, kontaktovaná spoločnosťou Newsweek, potvrdila, že ‚včera večer bola identifikovaná a vyšetrená potenciálny hrozba‘.
‚Boli vykonané konzultácie s nemeckými a americkými predstaviteľmi a nebola zistená žiadna bezprostredná hrozba,‘ uviedol vo vyhlásení hovorca. ‚Radi by sme všetkým pripomenuli, aby zostali ostražitý a sledovali svoje okolie.‘
V novembri 2016 zabil jordánsky vojak blízkosti základne al-JAFRA v južnom Jordánsku troch príslušníkov špeciálnych síl americkej armády. Jordánsky vojak seržant Marik al-Tuwayha, svoju vinu odmietol, a bol odsúdený na doživotné väzenie.
Niekoľko mesiacov pred tým zahájil kapitán jordánskej polície paľbu v medzinárodnom policajnom výcvikovom stredisku a zabil dvoch Američanov a troch ďalších vojakov. Vláda následne opísala policajného kapitána ako problematického.
Dokument, ktorý zástupcovia Newsweek v súvislosti s najnovšou hrozbou videli, bol tzv. ‚Spotovou správou‘. Spotové správy sú ‚predbežné správy o nejasných okolnostiach, nie plne preverené informácie‘ a majú ‚za cieľ varovať veliteľa a personál pred anomáliami, potenciálnymi teroristickými ukazovateľmi alebo inými otázkami ochrany síl‘, uvádza dokument.
S približne 38 600 vojakmi rozmiestnenými po celej krajine hosťuje Nemecko viac amerických jednotiek ako ktorákoľvek iná európska krajina.
Americká vojenská prítomnosť v Nemecku bola založená po druhej svetovej vojne a počas studenej vojny bola významne rozšírená. V posledných desaťročiach táto základňa slúžila ako východiskový bod pre americké operácie na Blízkom východe, v Afganistane a ďalších častiach Ázie.
Zdroj: Arutz Sheva – Israel National News