Home / EKONOMIKA / Hnutie Sme rodina vyzýva Fica na zastavenie prísunu lacnej pracovnej sily na Slovensko

Hnutie Sme rodina vyzýva Fica na zastavenie prísunu lacnej pracovnej sily na Slovensko

BRATISLAVA 9. novembra (WebNoviny.sk) – Hnutie Sme rodina vyzýva premiéra Roberta Fica a ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, aby zastavili prísun lacnej pracovnej sily na Slovensko. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak. Upozornil na to, že kým v septembri 2012 pracovalo na Slovensku 12 tisíc cudzincov, v septembri tohto roka je ich už 46 tisíc.

Odporúčame:
Jaguar Land Rover ponúka polovičné platy oproti sľubom, tvrdí hnutie Sme rodina

„My sme zaplatili investičnú pomoc Jaguaru, Peugeotu, Samsungu, boli to stámilióny eur a tieto firmy nedvíhajú platy slovenským občanom, aby sa 300 tisíc ľudí mohlo vrátiť zo zahraničia domov,“ upozornil. Tieto spoločnosti si podľa neho najmú pracovnú agentúru, ktorej dajú 1 200 eur na osobu za to, že zabezpečí dovoz lacnej pracovnej sily z krajín mimo Európskej únie na Slovensko.

Dobré platy

„Už sú to desiatky tisíc ľudí, ktorí na Slovensku prišli o prácu alebo dobré platy a táto vláda s tým nerobí nič,“ tvrdí Krajniak. Vláda by podľa neho mala v tejto veci začať konať. „Oni dávajú pracovné povolenia každému nadnárodnému koncernu, ktorý chce dovážať lacnú pracovnú silu zvonku,“ povedal.

Ak podľa Krajniaka chceme mať na Slovensku „dobré platy“, tak sa musíme brániť dovozu lacnej pracovnej sily. „Lebo potom tie veľké koncerny nikdy nebudú nútené zvyšovať platy slovenským občanom a dovezú radšej ľudí zo Srbska alebo Ukrajiny, ktorým budú platiť smiešnych 400 eur mesačne, za čo žiaden Slovák robiť nepôjde,“ dodal podpredseda hnutia Sme rodina.

Najpočetnejší sú Srbi

Ku koncu septembra tohto roka pracovalo na Slovensku 45,9 tisíca cudzincov. V porovnaní s koncom septembra minulého roka ide o nárast o 12,7 tisíca osôb. Najpočetnejšie zastúpenie na slovenskom pracovnom trhu majú občania Srbska. Tých ku koncu deviateho mesiaca tohto roka na Slovensku pracovalo vyše 8,5 tisíca, čo je medziročne viac o 4,3 tisíca osôb. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Na druhej priečke sú občania Rumunska, ktorých prišlo za prácou na Slovensko takmer 8,5 tisíca. Medziročne tak počet občanov Rumunska pracujúcich na Slovensku stúpol o 1,1 tisíca. Nasleduje Česká republika, ktorá zaznamenala na konci septembra 4,5 tisíca svojich občanov pracujúcich na Slovensku, čo je medziročne viac o 576 ľudí.

Viac k témam: Ján Richter, Milan Krajniak, nezamestnanosť v SR, Robert Fico, Sme Rodina Boris Kollár
Zdroj: Webnoviny.sk – Hnutie Sme rodina vyzýva Fica na zastavenie prísunu lacnej pracovnej sily na Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počet detí v hmotnej núdzi na Slovensku mierne klesol, číslo je však stále veľmi vysoké

V hmotnej núdzi sa nachádzalo 53,7-tisíca detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *