20.7.2019 (Webnoviny.sk) – Ornitológovia zaznamenali tento rok hniezdenie vzácnych druhov v Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky na východe Slovenska.
„Aj napriek mnohým problémom a nepriaznivým prognózam v súvislosti so suchom a nedostatkom vody na Východoslovenskej nížine nám tento rok pripravil prekvapivé zistenia,“ uviedla na svojej stránke Štátna ochrana prírody (ŠOP).
Opatrenie v rámci európskeho projektu
Úspešné vyvedenie mláďat ohrozených druhov vtáctva sa podľa nej podarilo vďaka manažmentovým opatreniam, ktoré uskutočňujú v rámci európskeho projektu LIFE – Obnova mokradí a ochrana vtákov v Chránených vtáčích územiach Poiplie, Horná Orava a Senianske rybníky.
Prvým prekvapením je bahniakový vták s názvom šišila bocianovitá, ktorý úspešne hniezdil na Senianskych rybníkoch naposledy v roku 1976. Ochranári odhadujú, že tento rok na Senianskych rybníkoch úspešne hniezdilo osem až desať párov, pozorovať sa podarilo sedem mláďat. „Pri monitoringu lokality v prvých júlových dňoch bolo zaznamenaných približne 20 dospelých jedincov, ktoré intenzívne varovali a snažili sa simulovať poranenia krídel, aby odlákali potenciálnych predátorov od mláďat,“ vysvetlila ŠOP.
Manipulácia s vodnou hladinou
Vhodné podmienky pre hniezdenie šišíl vznikli podľa nej vďaka manipulácii s vodnou hladinou, ktorá sa držala na nižšej úrovni ako v uplynulých rokoch, čo sa ukázalo ako správny prístup. Ornitológovia zaznamenali aj hniezdenie deviatich párov čajky smejivej, ktorá sa na Senianske rybníky vrátila po desiatich rokoch.
„Mimoriadne potešujúce je aj zistenie, že v rezervácii s najväčšou pravdepodobnosťou úspešne vyhniezdili aj čoríky čierne, ktorých tu poletovalo šesť dospelých jedincov a na vodnej hladine plávalo päť slabo lietajúcich mláďat,“ informovala ŠOP s tým, že čoríky na Senianskych rybníkoch naposledy videli pred 30 rokmi.
Významné vtáčie územie
Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky na východe Slovenska patrí medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality v strednej Európe. Je tvorená systémom rybníkov a mokradí, má rozlohu 1 440 hektárov. Okolie rybníkov dotvára komplex vlhkých a mokrých lúk, ktoré sú mimoriadne bohaté najmä na vodné vtáctvo. Vďaka tomu tu bolo zaznamenaných 283 druhov vtákov, medzi ktorými dominujú vodné a pri vode žijúce druhy ako kačice, husi, bahniaky, čajky, dravce či spevavce.
Najmä v čase jarnej migrácie sa tu zhromažďujú desaťtisíce vtákov. Bohatstvo druhového výskytu vtákov viedlo k zaradeniu tejto lokality medzi významné vtáčie územia aj medzi Ramsarské lokality, ktoré zahŕňajú unikátne mokrade z celého sveta. Na území rezervácie platí najprísnejší piaty stupeň ochrany a na území jej ochranného pásma štvrtý stupeň ochrany. Napriek vysokému stupňu ochrany je možné lokalitu navštíviť.
Viac k témam: Senianske rybníky, Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR, vtáky
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Senianskych rybníkoch hniezdili mimoriadne vzácne druhy, rok pripravil prekvapivé zistenia © SITA Všetky práva vyhradené.