Home / SVET / Amnesty International aj USA kritizujú kenskú políciu za brutalitu

Amnesty International aj USA kritizujú kenskú políciu za brutalitu

NAIROBI 30. októbra (WebNoviny.sk) – Ľudskoprávna organizácia Amnesty International kritizuje kenskú políciu za jej zásahy proti podporovateľom opozície počas nedávnych volieb prezidenta.

Odporúčame:
Keňa bude mať nové prezidentské voľby, najvyšší súd anuloval nedávne hlasovanie

Zástupcovia organizácie v pondelkovom vyhlásení spomínajú „policajnú brutalitu“, ale aj zastrašovanie podporovateľov Raila Odingu i prezidenta Uhuru Kenyattu. Neoprávnené činy sa podľa nich stali najmä v mestách Nairobi a Kisumu. Od štvrtka zomrelo v dôsledku nepokojov deväť ľudí, niektorí z nich skonali po stretoch s políciou.

Koniec násiliu

Ku kritike sa pridal aj veľvyslanec USA v Keni Robert F. Godec, ktorý v pondelok vyhlásil, že politici a ďalší lídri by mali skoncovať s násilím.

Bezpečnostné zložky by podľa neho mali konať zdržanlivo a protestujúci by mali mať možnosť prejaviť svoj názor mierovou cestou.

Čakajú na výsledky

Keňania v súčasnosti čakajú na oficiálne výsledky volieb, ktoré sa začali vo štvrtok, no pre nepokoje ich v niektorých oblastiach presunuli na sobotu. Jednou z najzávažnejších otázok je, ako sa volebná komisia vysporiada s tým, že v 25 okresoch ľudia nehlasovali.

Podľa ústavy by sa však mali konať voľby v každom okrese. Výsledky plánujú oznámiť v pondelok.

Výsledky anulovali

Najvyšší súd po voľbách, ktoré sa konali 8. augusta, vyhlásil, že neboli v zhode s ústavou a platnými zákonmi a anuloval ich výsledky.

Netvrdil pritom, že za neplatnosť volieb môže ich víťaz Uhuru Kenyatta či jeho politická strana. Opozičný líder Raila Odinga požadoval zmeny vo volebnej komisii a neskôr stiahol kandidatúru.

Viac k témam: Keňa, USA, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Amnesty International aj USA kritizujú kenskú políciu za brutalitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavní kandidáti na post predsedu Európskej komisie absolvovali spoločnú debatu, zamerali sa na viaceré témy

Kandidáti čelili aj individuálnym otázkam zo strany moderátorov v rámci takzvaných „Spotlight“ segmentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *