Home / SVET / Amnesty International aj USA kritizujú kenskú políciu za brutalitu

Amnesty International aj USA kritizujú kenskú políciu za brutalitu

NAIROBI 30. októbra (WebNoviny.sk) – Ľudskoprávna organizácia Amnesty International kritizuje kenskú políciu za jej zásahy proti podporovateľom opozície počas nedávnych volieb prezidenta.

Odporúčame:
Keňa bude mať nové prezidentské voľby, najvyšší súd anuloval nedávne hlasovanie

Zástupcovia organizácie v pondelkovom vyhlásení spomínajú „policajnú brutalitu“, ale aj zastrašovanie podporovateľov Raila Odingu i prezidenta Uhuru Kenyattu. Neoprávnené činy sa podľa nich stali najmä v mestách Nairobi a Kisumu. Od štvrtka zomrelo v dôsledku nepokojov deväť ľudí, niektorí z nich skonali po stretoch s políciou.

Koniec násiliu

Ku kritike sa pridal aj veľvyslanec USA v Keni Robert F. Godec, ktorý v pondelok vyhlásil, že politici a ďalší lídri by mali skoncovať s násilím.

Bezpečnostné zložky by podľa neho mali konať zdržanlivo a protestujúci by mali mať možnosť prejaviť svoj názor mierovou cestou.

Čakajú na výsledky

Keňania v súčasnosti čakajú na oficiálne výsledky volieb, ktoré sa začali vo štvrtok, no pre nepokoje ich v niektorých oblastiach presunuli na sobotu. Jednou z najzávažnejších otázok je, ako sa volebná komisia vysporiada s tým, že v 25 okresoch ľudia nehlasovali.

Podľa ústavy by sa však mali konať voľby v každom okrese. Výsledky plánujú oznámiť v pondelok.

Výsledky anulovali

Najvyšší súd po voľbách, ktoré sa konali 8. augusta, vyhlásil, že neboli v zhode s ústavou a platnými zákonmi a anuloval ich výsledky.

Netvrdil pritom, že za neplatnosť volieb môže ich víťaz Uhuru Kenyatta či jeho politická strana. Opozičný líder Raila Odinga požadoval zmeny vo volebnej komisii a neskôr stiahol kandidatúru.

Viac k témam: Keňa, USA, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Amnesty International aj USA kritizujú kenskú políciu za brutalitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zelenskyj naznačil scenár následkov, ak ukrajinská armáda príde o Bachmut

Ak by Ukrajinci v Bachmute prehrali, tlak z porážky by prišiel veľmi rýchlo. A to nielen od medzinárodného spoločenstva, ale aj od jeho vlastnej krajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *