Home / SLOVENSKO / Prokurátor, ktorý dozoroval vyšetrovanie Kaliňáka v kauze Bašternák, je opäť obvinený

Prokurátor, ktorý dozoroval vyšetrovanie Kaliňáka v kauze Bašternák, je opäť obvinený

BRATISLAVA 30. októbra (WebNoviny.sk) – Prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v kauze Ladislava Bašternáka, znovu obvinili. Tentokrát z prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa, píše Denník N.

Vlani v júli ho obvinili zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. V auguste zasiahol generálny prokurátor Jaromír Čižnár, uznesenie o obvinení zrušili a pokračovalo iba stíhanie vo veci. Špirko je teraz obvinený namiesto zo zločinu z prečinu, za čo je nižšia sadzba, píše denník.

Uznesenie o obvinení z 23. októbra

Informáciu na stránke pravnelisty.sk zverejnil bratislavský krajský sudca Peter Šamko. Zverejnil uznesenie o obvinení z 23. októbra, ktoré mu poskytol samotný prokurátor. Zdôraznil to, aby nevzniklo podozrenie, odkiaľ uznesenie získal.

Odporúčame:
Bašternák prehral súd s Kňažkom, mal by mu zaplatiť odškodné takmer 55-tisíc eur

To sa dialo vlani v lete, keď na obvinenie Špirka upozornil. Špirka obvinili z toho, že vyťažil informácie od daňového podvodníka Ľuboša Vargu o podozreniach z trestných činov na ministerstve vnútra a potom ich spísal ako jeho trestné oznámenie.

Varga ich aj podpísal, no potom podal trestné oznámenie, v ktorom tvrdil, že nevedel, čo robí a prokurátor ho podviedol. Špirko údajne tiež dal trestné oznámenie podpísať zapisovateľke, ktorá však pri úkone nebola prítomná.

Hrozí mu menší trest

Tentoraz už nevidel vyšetrovateľ v jeho konaní zločin, ale prečin. Hrozí mu teda menší trest. Namiesto štyroch až desiatich je to „len“ dva až päť rokov za mrežami.

Sám vyšetrovateľ pritom podľa Šamka pripúšťa, že po výsluchu prokurátora je možné, že o trestný čin vôbec nešlo, a to s poukazom na jeho nepatrnú závažnosť. Zatiaľ čo vlani v lete bol podľa vyšetrovateľa skutok „dokonaný“, tentoraz hovorí o štádiu pokusu, uvádza Denník N.

Sudca Šamko vo svojom článku ale upozorňuje, že pokus trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa nie je možný. Vyšetrovateľovi tiež vyčíta, že rovnako ako v minulosti ani tentoraz neuviedol nič konkrétne o tom, komu chcel prokurátor spôsobiť škodu, v čom mala spočívať alebo komu chcel zabezpečiť neoprávnený prospech a v čom mal spočívať.

Viac k témam: Jaromír Čižnár, kauza Bašternák, Ladislav Bašternák, Peter Šamko, Robert Kaliňák, Vasiľ Špirko
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátor, ktorý dozoroval vyšetrovanie Kaliňáka v kauze Bašternák, je opäť obvinený © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficova vláda chce zrušiť Radu pre štátnu službu, ktorú pred rokmi sama navrhla. SaS považuje návrh za nelegitímny

Každý rok narastá nielen počet štátnych úradníkov, dohodárov, ale aj osobné platy, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 5 000 do 20-tisíc eur, poukázal Vladimír Ledecký.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *