Home / ZAUJÍMAVOSTI / PROTEST KRESŤANOV A ŽIDOV PROTI HORTHYHO BUSTE VO VYDRANOCH

PROTEST KRESŤANOV A ŽIDOV PROTI HORTHYHO BUSTE VO VYDRANOCH

V obci Vydrany (okres Dunajská Streda) plánujú 29. októbra 2017 odhaliť bustu regenta Miklósa Horthyho, ktorý v rokoch 1920-1944 stál na čele maďarského štátu.

„Židovská komunita na území Slovenska s pohoršením odsudzuje akékoľvek pokusy rehabilitovať režimy a osobností z obdobia holokaustu“, hovorí predseda ÚZŽNO Igor Rintel.

„Iniciátorom je Spolok Miklosa Horthyho a poslanec za hnutie Jobbik, Lorant Hegedüs. Plánovaný zámer považujeme za urážku pamiatky obetí holokaustu“, dodal Rintel.

K Ústrednému zväzu ŽNO v Slovenskej republike sa pridala aj Židovská náboženská obec Bratislava a ŽNO Dunajská Streda, odkiaľ maďarské orgány deportovali Židov do koncentračného tábora Osvienčim aj z obce Vydrany.

Židovská komunita na Slovensku žiada príslušné úrady a miestnych obyvateľov, aby podporili náš zásadný nesúhlas a pomohli zabrániť realizácii tohto odsúdeniahodného zámeru.

Nápad spolku už odsúdila aj Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku. „Naša cirkev slúži, považujúc za základ zvestovanie Božieho Slova, chce hlásať lásku a vyzývať k zmiereniu celej spoločnosti. Podobne ako naši predchodcovia reformátori, Božie Slovo máme niesť svetu bez kompromisu, avšak v určitých spoločenských otázkach máme napomáhať zmiereniu“ povedal biskup László Fazekas.

„V zmysle horeuvedených skutočností sa Predsedníctvo synody Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku dištancuje od zámeru inštalácie sochy. Cirkevný zbor Vydrany a jeho presbyterstvo listom vyzvalo k tomu, aby prehodnotili svoje skoršie rozhodnutie, a inštaláciu sochy Miklósa Horthyho neuskutočnili“. dodal biskup Fazekas.

Michael Szatmary, hovorca ÚZŽNO v SR

Zdroj foto a info: uzzno.sk

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ÚDER ZO ZÁHROBIA generála Lučanského ? Pýta sa exkotlebovec RADAČOVSKÝ

Emeritný sudca a bývalý kandidát kotlebovej strany do európskeho parlamentu a v súčasnosti slovenský europosloanec …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *