Home / SVET / Prezident Kiska na samite V4: Extrémizmus vnímane veľmi silne

Prezident Kiska na samite V4: Extrémizmus vnímane veľmi silne

Digitalizácia spoločnosti a jej vplyvy boli hlavnou témou sobotného programu dvojdňového samitu prezidentov Vyšehradskej štvorky maďarskom meste Szekszárd. Andrej Kiska v tejto súvislosti varoval pred šírením extrémizmu prostredníctvom sociálnych sietí.

„Vidíme nárast extrémizmu v celej Európe. My na Slovensku ho vnímame veľmi silne. Extrémizmus sa šíri veľmi úspešne, veľmi agresívne, práve prostredníctvom sociálnych sietí. Na Slovensku až 30 percent mladých ľudí vďaka rôznym hoaxom, ktoré sa šíria, vďaka rôznym polopravdám, ktoré sa práve cez sociálne siete šíria, uvažujú, že by mohli voliť extrémizmus. To je alarmujúce pre stav našej spoločnosti,“ povedal Kiska.

Na spoločnej sobotňajšej konferencii s českým prezidentom Milošom Zemanom, maďarským prezidentom Jánosom Áderom a poľským prezidentom Andrzejom Dudom prezident podotkol, že na sociálnych sieťach sa objavujú nenávistné prejavy proti ľuďom inej farby pleti, iného náboženstva.

Pripomenul, že počas návštevy USA upozornil predstaviteľov Facebooku, aby na základe podnetov, ktoré dostávajú, podstatne aktívnejšie pracovali pri vymazávaní a blokovaní nenávistných prejavov, pri rušení skupín, ktoré sú založené na Facebooku iba preto, aby šírili nenávisť.

Druhý dopad sociálnych sietí a celej digitalizácie je podľa jeho slov v nových technológiách a nových formách podnikania. Ako príklad uviedol alternatívny spôsob taxi služby Uber či ubytovaciu platformu Airbnb.

„Musíme spoločne uvažovať o tom, aby nové technológie mali možnosť pohnúť spoločnosť dopredu, na druhej strane ale treba vytvoriť jasné regulácie a pravidlá. Práve EK by mala byť platformou pre tieto regulácie a pravidlá, aby nedošlo k tomu, že jednotlivé štáty si budú zavádzať vlastnú reguláciu,“ konštatoval Kiska.

K otázke krajín integrácie západného Balkánu hlava štátu podotkla, že sa prezidenti zhodli na tom, že týmto krajinám treba dať jasnú perspektívu a určiť jasné pravidlá možnosti získania členstva v Európskej únii.

„Samotná EÚ vznikla na princípe hospodárskej spolupráce kvôli tomu, aby sa obmedzili rôzne konflikty. Fantasticky to funguje, presne to potrebujeme na západnom Balkáne,“ podčiarkol.

K téme obehového hospodárstva, o ktorej prezidenti rokovali v piatok, Kiska dodal, že považuje za nesmierne dôležitú prácu s mladými ľuďmi.

„Pripomenul som kolegom, že práve včera prebehol aj samit v Bratislave ohľadom rôznej kvality potravín pre naše krajiny. Som presvedčený, že diskriminácia našich krajín nemôže byť, a je práve úlohou EK zabezpečiť, aby každý občan EÚ bol pokladaný za rovnocenného,“ uzavrel prezident.

Zdroj a info: prezident.sk a web

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusko prijalo opatrenia na zvýšenie zásob munície, tvrdí Šojgu

Ukrajinskí a medzinárodní pozorovatelia poukazujú na to, že ruskej armáde pomaly dochádzajú zásoby munície, na ktoré sa spolieha pri taktike vo vojne na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *