Maturity a štátnice bývajú veľmi stresujúce udalosti v našom živote. Rokmi si však uvedomujeme, že v živote prídu oveľa náročnejšie situácie, s ktorými sa budeme musieť vysporiadať. Ak vás ale čaká písanie záverečnej práce a tým pádom aj ukončenie jednej etapy života, poradíme vám, ako celý tento proces zvládnuť, aby všetko dobre dopadlo a doštudovali ste bez najmenších problémov.
Výber vhodných informačných zdrojov
V prvom rade je potrebné vybrať kvalitné informačné zdroje, z ktorých budete čerpať pri písaní záverečnej práce. Počítajte však s tým, že takéto zháňanie vhodných informačných zdrojov bude zdĺhavejšie ako pri hľadaní zdrojov potrebných na písanie seminárnych prác. Práca bude odbornejšia, preto nemôžete podceniť výber informačných zdrojov.
Potrebujete kvalitné internetové, ale hlavne knižné informačné zdroje, preto vám odporúčame čo najskôr zrealizovať rešerš v najbližšej knižnici.
Kedy sa venovať písaniu?
Aby písanie záverečnej práce dopadlo dobre, je potrebné venovať sa písaniu len v čase, kedy bývate najviac produktívny. Niekto je nočný tvor, niekomu sa dobre pracuje najmä ráno. Nikdy však nepracujte v čase, kedy nebývate produktívny. Zbytočne sa deprimujete a písanie záverečnej práce si skomplikujete. Ak končíte druhý vysokoškolský stupeň, čiže vás čaká vypracovanie diplomovej práce, dávajte si záležať na tom, aby ste zbytočne nemrhali časom a písali len v čase, kedy sa cítite najviac produktívny. Produktivitu však výrazne ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom plánujete písať záverečnú prácu.
Osnova – „odrazový mostík“
Ak chcete, aby písanie záverečnej práce nebolo také náročné, odporúčame vám skôr, ako začnete písať, dať si vytvoriť osnovu, ktorá bude vašim odrazovým mostíkom. Pomôže vám nevybočiť od témy, čo je pri písaní záverečnej práce rozhodujúce. Odborne a kvalitne spracovaná práca vám pomôže ukončiť štúdium bez najmenších problémov.
Vytváranie kapitol a podkapitol vám pomôže zabodovať pred komisiou.
INZERCIA. Zdroj foto: TU