Home / SLOVENSKO / Prezident pomohol zo svojho platu ďalším desiatim rodinám

Prezident pomohol zo svojho platu ďalším desiatim rodinám

Prezident Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem ďalším desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z májového platu prezidenta 497,10 eur.

Andrej Kiska vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Jedným z adresátov pomoci je študent, ktorý trpí život ohrozujúcim Marfanovým syndrómom. Žije so sestrou a matkou, ktoré majú tiež zdravotné problémy.

Ďalšiu časť svojho platu poslal prezident starým rodičom, ktorí si zobrali z detského domova dve zdravotne postihnuté deti.

Príspevok dostali aj manželia, ktorí už vychovali päť dievčat v náhradnej starostlivosti a v súčasnosti sa starajú o dvoch chlapcov s dlhodobými zdravotnými problémami.

Prezident pomohol aj rodine, ktorá sa stará o ťažko postihnutého chlapca.

Adresátkou pomoci je aj onkologická pacientka, ktorá má tri deti, pričom jedno z nich je telesne postihnuté.

Onkologické ochorenie má aj ďalší muž, ktorý od diagnostiky nádoru na mozgu absolvoval niekoľko operácií, podstúpil náročnú liečbu, ale ochorenie uňho vyústilo do terminálneho štádia. V rodine má dve deti. Jeho stav si vyžaduje hospicovú a paliatívnu starostlivosť.

Andrej Kiska prispel zo svojho platu aj rodine, v ktorej žije matka s amputovanou dolnou končatinou a jednému zo synov diagnostikovali zhubný nádor miechy.

Medzi adresátmi pomoci je tiež žena, ktorá vyrastala v ťažkých podmienkach bez matky. Žila s otcom, ktorý zomrel, a u starej matky. Po skončení strednej školy otehotnela a bola umiestnená v krízovom centre. Po návrate k starej matke sa jej nepodarilo nájsť zamestnanie a spolu s dieťaťom sa znovu ocitla v krízovom centre.

Prezident pomohol tiež rodine, v ktorej má dcéra svalovú dystrofiu a matka je na invalidnom dôchodku v dôsledku ťažkej pľúcnej hypertenzie.

Adresátkou pomoci je aj 60-ročná žena so svalovou dystrofiou, ktorá žije v centre sociálnych služieb od svojich 18 rokov, kedy jej zomreli rodičia. Jej dve sestry sú na starobnom dôchodku, takže jej už nevedia finančne pomáhať tak, ako by chceli.

Zdroj foto a info: prezident.sk

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pred 35 rokmi nám ľudia so sviečkami v dlaniach ukázali cestu, tvrdí Čaputová

Podobne ako aktéri Novembra '89 verili v zodpovednú slobodu pre všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *