Home / SLOVENSKO / Výborná správa: IZRAELSKÝ PREMIÉR NAVŠTÍVI SLOVENSKO

Výborná správa: IZRAELSKÝ PREMIÉR NAVŠTÍVI SLOVENSKO

Slovenský premiér Robert Fico pozval predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua na návštevu Slovenska. Chce s ním rokovať o otázkach spolupráce v oblasti inovácií, automobilového priemyslu, modernizácie ozbrojených síl, ale aj o potláčaní fašizmu. Obaja politici spolu debatovali na nedávnom stretnutí krajín V4 v Maďarsku

Netanjahu pozvanie na Slovensko údajne prijal a povedal, že tak urobí v možnom najbližšom termíne. „Ja som mu ponúkol dátum 9. septembra, kedy si pripomíname na Slovensku pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Tento dátum ho veľmi zaujal, a ak mu vyjde, budem veľmi rád, ale verím, že na jeseň budeme mať túto významnú návštevu v našej krajine,“ dodal.

Slovenský premiér vidí tri oblasti, o ktorých by sa mohlo rokovať počas Netanjahuovej návštevy v SR. „Izrael nám ponúka, že by sme mohli poslať zo Slovenska ľudí, ktorí sa zaujímajú o inovácie – startupy, pretože v tomto je Izrael absolútna svetová jednotka. Na tento účel vznikla aj dohoda medzi V4 a Izraelom, a možno v čo najkratšom čase bude potrebné poslať skupinu dobrých ľudí,“ vykreslil Fico prvú oblasť.

Izrael by podľa jeho slov prijal matematikov, ľudí, ktorí robia vo sfére IT. „Toto je oblasť, ktorá ich mimoriadne zaujíma, kde by vedeli poskytnúť našim ľuďom všetky potrebné informácie ako sa orientovať tak v problematike inovácií, ako aj v oblasti startupov,“ povedal Fico. Druhá téma je spolupráca v oblasti automobilového priemyslu. Slovensko je v tejto oblasti do určitej miery veľmoc, a aj Izrael rozbieha podporu firiem, ktoré robia technologické inovácie pre výrobu áut.

Treťou oblasťou pre rokovania s Netanjahuom by mohla byť modernizácia armády. „Treba priznať a povedať, že Slovensko bude musieť ešte viac posilniť svoje vojenské spôsobilosti. No a sú niektoré veci, ktoré budeme musieť vymeniť, a myslím si, že každý na svete vie, že pokiaľ ide o niektoré vojenské technológie, je (Izrael) absolútne špičková krajina, budeme preto s nimi hovoriť o spolupráci tam, kde to bude možné,“podčiarkol premiér.

Fico s Netanjahuom hovoril aj o tom, že Slovensko potrebuje konsenzus v otázke svojej budúcnosti v EÚ, ako aj v tom, ako zastaviť tých, ktorí chcú revitalizovať fašistický slovenský štát a fašizmus ako taký. „Tu som požiadal premiéra z Izraela, že či by sme neurobili nejaký pokus nájsť moderné spôsoby komunikácie s verejnosťou, pokiaľ ide o holokaust. Čo sa vlastne stalo v tej dobe. Ako je dnes možné, že vo vypálených obciach na Slovensku, ako je Ostrý Grúň alebo Kľak, získavajú hlasy ľudia, ktorí sú blízko k fašizmu, ako sa to vlastne mohlo stať? Toto je téma, kde si myslím, že môžeme veľa urobiť, pretože je potrebné, aby najmä mladí ľudia vedeli, že čo sa udialo v 40. rokoch na území Slovenska, v čom je nebezpečné otvárať vôbec témy fašizmu a podpory slovenského štátu, a myslím si, že aj toto môže byť téma na zaujímavý rozhovor s izraelským premiérom,“ uzavrel predseda vlády SR.

msz  

Zdroj foto a info: web, fb, uzzno.sk

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ústavný súd posúdi časti zákonov vo vzťahu k párom rovnakého pohlavia

Súd odmietol návrh skupiny poslancov na vyslovenie nesúladu legislatívnej nečinnosti Národnej rady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *