Home / SLOVENSKO / Kiska vymenoval 15 sudcov, aj s exekučnou agendou

Kiska vymenoval 15 sudcov, aj s exekučnou agendou

Prezident Andrej Kiska vymenoval v stredu v Prezidentskom paláci 15 nových sudkýň a sudcov bez časového obmedzenia, medzi nimi aj päť sudkýň a sudcov na Okresný súd Banská Bystrica, vykonávajúci exekučnú agendu.

„Zložením Ústavou Slovenskej republiky predpísaného sľubu ste sa ujali funkcií sudkýň a sudcov všeobecných súdov našej krajiny. Od tejto chvíle aj od Vás – od každej jednej a každého jedného z Vás jednotlivo – závisí, čo sloboda a demokracia, ale najmä rovnosť a spravodlivosť znamenajú a budú znamenať. V bežnom, každodennom živote všetkých našich občanov, a nielen tých, s ktorými sa vo vašich nových funkciách stretnete.

Od každého Vášho rozhodnutia bude teraz závisieť, v akej miere a s akou schopnosťou vynucovať si spoločne dohodnuté pravidlá budú platiť na Slovensku princípy právneho štátu. Pretože bez fungujúceho a efektívneho právneho štátu niet spravodlivosti. Ale ani dôvery v našu schopnosť, a schopnosť štátu riešiť možné spory a riešiť ich stále lepšie a spravodlivejšie.

Preto verím, že všetky Vaše budúce rozhodnutia budú v prvom rade zákonné, nespochybniteľné a spravodlivé; ale že budú aj predvídateľné, čitateľné a zrozumiteľné. Teda presne také, aké od Vás občania Slovenskej republiky – ktorí vám zverili aj túto právomoc – opodstatnene očakávajú. A také, ktoré v prípade, že si to verejný záujem vyžiada, budete vedieť odôvodniť, vysvetliť a obhájiť.

Pretože – a pripomínam to pri rovnakej príležitosti zakaždým – veľmi záleží aj na vašej schopnosti vecne, slušne a trpezlivo komunikovať s verejnosťou, vaším najprísnejším kritikom a sudcom. A práve preto, že verejnosti je potrebné túto kontrolu umožniť, váha vašich argumentov musí byť dôveryhodným náprotivkom aj tým najsubjektívnejším pocitom nespravodlivosti.

Zdôrazňujem to preto, že nejde „len“ o dôveryhodnosť súdnictva či justície, ktorá je dlhodobo nízka. Ide, totižto, predovšetkým o dôveru spoločnosti v to, že sme si v nej všetci rovní pred zákonom bez ohľadu na to, aké má každý z nás postavenie či majetok. Že aj slabým a možno bezbranným vieme poskytnúť rovnakú ochranu, a že každý z nás sa môže v primeranom čase domôcť svojich práv a oprávnených nárokov.

Aj preto budem pozorne a s vierou v dobré rozhodnutia sledovať kroky novej predsedníčky Súdnej rady, ktorej mi dovoľte týmto verejne zablahoželať k zvoleniu. A vyjadriť presvedčenie, že náš pracovný vzťah bude rovnako konštruktívny a priateľský ako s jej predchodkyňou vo funkcii.

Rovnako ako budem dôsledne a so záujmom sledovať, ako sa darí Vám, ktorým na Okresnom súde v Banskej Bystrici pripadne agenda exekúcií. Zložitá, rozsiahla a citlivá agenda, do ktorej potrebujeme vniesť toľko potrebnú rovnováhu a férovosť. Ak sa nemýlim, všetky na to určené miesta sudcov na banskobystrickom okresnom súde by mali byť (týmto) obsadené, a to spolu s platným zákonom vytvára predpoklady na to, aby sa začal napĺňať pravý zmysel a účel týchto zmien vo výkone exekúcií a súdnictva.

Na záver mi dovoľte všetkým Vám zaželať mnoho síl, dostatok energie a trpezlivosti, ale predovšetkým toľko motivácie, koľko pre dobré rozhodnutia v prospech nás všetkých tu, na Slovensku, potrebujeme. Ďakujem.“

Zdroj foto a info: prezident.sk

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ústava SR sa v súvislosti s udeľovaním milostí a amnestií meniť nebude

Novelu ústavného zákona však poslanci parlamentu neposunuli do druhého čítania.

Jeden komentár

 1. Jaroslav Hascic

  ak to budu takyto pan boh nas ochranuj !!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=LOvpyfF3Pvk kriva vypoved je TRESTNY CIN a navadzanie svedka na krivu vypoved je tiez trestny cin a tu sudca nielen ze navadza svedka na krivu vypoved ale doslova mu nepravdive informacie podsuva a nuti ho aby ich potvrdil !!! a to co mu sudca podsunul DOVTEDAJSIE SUDNE POJEDNAVANIE JEDNOZNACNE VYLUCILO A POTVRDILO PRAVY OPAK AKO su lzive tvrdenia sudcu !!!
  toto je take demokraticke nezavisle a take typicke sudcovske !!!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=cxkVqwlbjyY
  http://otvorenesudy.sk/decrees/1016164?q=1t+166+2009
  JUSTICIA DOKAZE UZNAT ZA MOZNY AJ TAKYTO UBOHY HLUPY VYPRD PSYCHOPATICKEHO PRIPECENEHO MOZKU AJ TAKETO PRIPECENE KRIVE OBVINENIE !!!! A NA ZAKLADE TEKEHOTO HLUPEHO TVRDENIA ODSUDIT NEVINNEHO CLOVEKA !!
  A TAKUTO TOTALITNU MOC MAJU V RUKACH SLOVENSKY NESPRAVODLIVY SUDCOVIA !!
  A dokonca sa pod uznanie takejto blbosti SUDCA NEHANBIL AJ PODPISAT JA BY SOM SVOJ PODPIS POD UZNANIE NIECO TAKEHO BLBEHO V ZIVOTE NEDAL PRE MNA MA TOZIZ MOJ PODPIS URCITU MORALNU CENU A AZ TAKTO HLBOKO BY SOM NEKLESOL PODPISAT uznanie NIECOHO TAKEHOTO !!!
  http://www.necenzurovane.net/13/nihilizmus.html – Slovenská banánová justícia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *