BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Ženy zarábajú za rovnakú prácu o deväť percent menej ako muži, upozornil na to pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, opierajúc sa o analýzu portálu Platy.sk.
Podozrenia z diskriminácie žien voči mužom
Ako informoval na piatkovej tlačovej besede, hnutie preto predloží na rokovanie Národnej rady SR návrh zákona, ktorý umožní zástupcom zamestnancov prísť za zamestnávateľom a získať od neho zoznam pracovných miest s výškou miezd.
Zástupcovia zamestnancov by tak mohli urobiť v prípade, že ženy v danej firme majú podozrenia, že sú diskriminované voči mužom za tú istú robotu. Takto by mohli zástupcovia brániť ženy pred diskrimináciou.
„Dostať o deväť percent nižšiu mzdu voči mužom za rovnakú prácu nie je nič iné ako diskriminácia žien, toto je priamo v rozpore s Ústavou SR a so zákonníkom práce,“ konštatoval Matovič. Dodal, že tento návrh zaradia aj do referenda, ktorý pripravujú.
„Zákaz diskriminácie žien vyplýva z Ústavy SR, kde sa hovorí, že zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky, vrátane zákazu diskriminácie v zamestnaní. Toto právo je neskôr rozpísané aj v zákonníku práce, kde sa uvádza, že za prácu rovnakej hodnoty majú byť muži a ženy odmeňovaní rovnako. Napriek týmto zákonným ustanoveniam je prax mnohokrát iná. Preto v hnutí OĽaNO chceme zaviesť opatrenia, ktoré prispejú k transparentnosti medzi zamestnávateľmi,“ podotkol Igor Dušenka z legislatívneho tímu OĽaNO.
Mnohokrát si ženy pýtajú menej
O analýze portálu Platy.sk a o tom, že ženy zarábajú za rovnakú prácu menej ako muži, v piatok agentúru SITA informovala aj Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia. „Žena s mužom pracujú v jednej firme. Napriek tomu, že sú na rovnakej pozícii, ich finančná odmena nie je zhodná. Štatistika hovorí, že na Slovensku zarába žena o deväť percent menej. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk,“ informovala spoločnosť.
Ako ďalej konštatuje, ukazuje sa, že ženy majú v porovnaní s mužmi často nižšie platové očakávania a tie sa prejavujú už pri pracovných pohovoroch. V mnohých prípadoch platí, že ženy si pýtajú menej ako opačné pohlavie. Analýza tiež prináša údaj, že jedným z faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú pracovný život žien, je materská dovolenka.
„Kým žena odchádza na materskú dovolenku a je mimo pracovného prostredia niekoľko mesiacov, či rokov, jej mužský kolega zostáva v práci a zažíva kariérny rast. Ten je väčšinou sprevádzaný mzdovým progresom,“ uviedla Richterová v tlačovej správe.
Dodáva, že nedávny medzinárodný prieskum Paylab Data Research ukázal, že najotvorenejší prístup majú matky na pracoviskách vo Fínsku a v Chorvátsku. Naopak najnižšiu mieru otvorenosti voči matkám má spomedzi deviatich sledovaných krajín Slovensko.
Viac k témam: diskriminácia, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, platy, zamestnanci, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nižšia mzda žien voči mužom za rovnakú prácu je podľa Matoviča diskriminácia, faktorov je niekoľko © SITA Všetky práva vyhradené.