Home / SLOVENSKO / Bratislava začala opravovať Primaciálny palác, chce zachrániť aj pôvodné sochy a dekorácie

Bratislava začala opravovať Primaciálny palác, chce zachrániť aj pôvodné sochy a dekorácie

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Mesto Bratislava začalo opravovať Primaciálny palác. Prípravné práce zamerané na obnovu a reštaurovanie dekorácii a sôch Primaciálneho paláca sa začali 6. marca. Informoval o tom magistrát hlavného mesta.

Záchrana pôvodnej podoby dekorácií

Cieľom obnovy je zachrániť pôvodnú podobu dekorácií, ako aj jej hmotnú a pamiatkovú podstatu. Technický stav pamiatok je totiž nevyhovujúci.

Práce sú rozdelené na viacero etáp, počas ktorých napríklad sochy vyčistia, dotvoria chýbajúce časti alebo odstránia uvoľnené kamene. Použijú na to rekonštrukčné a konzervačné metódy. Opravy bude viesť akademický sochár Ľubomír Sabo.

Mesto zaplatí viac ako 500-tisíc eur

Obnova a renovácie by mali trvať 30 mesiacov a Bratislava zaplatí 539 796 eur. Mesto získalo od Nadácie VÚB grant 50-tisíc eur na obnovu sochárskej výzdoby, ktorý použijú práve na opravy paláca.

Palác v 20. storočí viackrát reštaurovali. Prvá obnova bola po roku 1903, keď mesto získalo budovu do svojho majetku. Ďalšia obnova sa uskutočnila počas prvej republiky a od poslednej rekonštrukcie ubehlo už 30 rokov.

Viac k témam: Primaciálny palác, rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava začala opravovať Primaciálny palác, chce zachrániť aj pôvodné sochy a dekorácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Polícia stále pátra po páchateľovi v prípade výhražných mailov stredným školám, podľa Šutaja Eštoka spravia maximum

Bezpečnosť detí na školách je podľa neho prioritou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *