Home / EKONOMIKA / Projekt Nord Stream 2 odsúdil Šefčovič aj Krajniak, ale Harabin a Kotleba majú iný názor

Projekt Nord Stream 2 odsúdil Šefčovič aj Krajniak, ale Harabin a Kotleba majú iný názor

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Proti plynovodnému projektu Nord Stream 2 nie sú všetci kandidáti na post prezidenta SR. Proti plynovodu sa rázne postavil prezidentský kandidát Maroš Šefčovič, ktorý uplynulé roky pôsobil ako podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu.

„Plynovod Nord Stream 2 neprináša pre Európu z hľadiska energetickej bezpečnosti nič pozitívne,“ zdôraznil v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Šefčovič.

Podľa neho plánovaný plynovod nezvyšuje diverzifikáciu trás, ani neprivádza plyn z inej krajiny. „Práve naopak! Smeruje k zvýšeniu závislosti na plyne z Ruska a doprave plynu cez severnú trasu cez Baltické more na úkor trasy vedúcej cez Ukrajinu,“ upozornil Šefčovič s tým, že ak bude spomínaný plynovod postavený, skomplikuje sa zásobovanie strednej a východnej Európy plynom.

Špekulácie o novom plynovode

Realizáciu ruského projektu úplne nezatracujú Štefan Harabin a Marian Kotleba. „V prípade, že niektoré krajiny EU očakávajú nárast spotreby zemného plynu z Ruska natoľko, že nebudú naše kontrahované objemy prepravy dotknuté a nepoškodí to slovenské záujmy, mohli by sme projekt podporiť,“ uviedol Harabin.

„O Nord Stream 2 sa veľa špekuluje a doslova každý sa k tomuto projektu vyjadruje. Ja si však myslím, že treba počkať čo prinesie v praxi a potom môžeme súdiť,“ dodal Kotleba.

Naopak, prezidentskí kandidáti Béla Bugár, František Mikloško a Milan Krajniak hodnotia plánovaný ruský projekt negatívne. „Je to jednoznačne negatívny projekt, keďže jeho cieľom je obísť pri dovoze plynu z Ruska do západnej Európy Slovensko, čo bude pre nás znamenať samozrejme vysoké ekonomické straty,“ myslí si Bugár.

Podraz voči Slovensku

„Nord Stream 2 je chápaný ako negatívum z viacerých dôvodov. Je to alternatívna trasa, ktorá obchádza Ukrajinu a strednú Európu, jej postavenie teda zníži váhu Slovenska na preprave zemného plynu na trase východ – západ, zároveň neznižuje, ale prehlbuje závislosť Európy na dodávkach zemného plynu z Ruskej federácie,“ upozornil Mikloško.

„Je to veľmi negatívna vec pre slovenskú energetickú bezpečnosť, ako aj pre slovenskú ekonomiku. Podpísanie dohody o dostavbe plynovodu Nord Stream 2 zo strany Nemecka a Ruska považujem za ‚podraz‘ voči strednej Európe, najmä voči Slovensku a Poľsku,“ uzavrel Krajniak.

Portál vEnergetike.sk oslovil ôsmich kandidátov na post prezidenta SR, ktorí podľa posledného oficiálneho prieskumu získali viac ako 1,01 % volebných preferencií. Kandidátka Zuzana Čaputová na otázky neodpovedala a Eduard Chmelár sa k problematike plynovodu Nord Stream 2 nevyjadril.

Viac o téme: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Viac k témam: plynovod Nord Stream II., Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Projekt Nord Stream 2 odsúdil Šefčovič aj Krajniak, ale Harabin a Kotleba majú iný názor © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Poskytovanie príspevku za ubytovanie Ukrajincov sa s malými zmenami predĺži do konca marca budúceho roka

Po schválení nového nariadenia o príspevku sa súčasné nariadenie účinné od 1. júna zruší koncom roka 2023.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *