Home / EKONOMIKA / Doprava a infraštruktúra / Obyvatelia Jablonice žiadajú obchvat obce, podľa cestárov má však prednosť mesto Senica

Obyvatelia Jablonice žiadajú obchvat obce, podľa cestárov má však prednosť mesto Senica

JABLONICA 25. februára (WebNoviny.sk) – Zber podpisov pod petíciu za vybudovanie cestného obchvatu Jablonice organizujú v sobotu 2. marca popoludní pred kultúrnym domom aktivisti z tejto obce. S petíciou začali ešte vlani, teraz chcú zber podpisov zintenzívniť s cieľom získať ich aspoň tisíc.

Cesta prechádza cez obec

Skupina mladých ľudí z Jablonice v okrese Senica začala pred rokom podnikať kroky, ktorými upozornili na potrebu riešiť situáciu na ceste I/51, ktorá prechádza cez ich obec.

Dokumenty o dopravnej situácii odovzdali prezidentovi Andrejovi Kiskovi pri jeho vlaňajšej návšteve Senice, k problémovému mostu umiestnili transparent s nápisom Jablonica čaká 30 rokov na obchvat. Dokedy ešte? a rozbehli zber podpisov pod petíciu adresovanú vedeniu ministerstva dopravy, tiež nevylučujú blokovanie dopravy na ceste.

O možnom riešení situácie výstavbou obchvatu sa v Jablonici hovorí už celé desaťročia. Slovenská správa ciest dala pred desiatimi rokmi spracovať zámer na riešenie problému cesty I/51 Senica – Jablonica-Trstín, ktorý prešiel aj posudzovaním vplyvov na životné prostredie, ale reálne kroky na riešenie obyvatelia regiónu nevidia.

Projekt je rozdelený na štyri stavby

Aktuálne má Slovenská správa ciest podľa stanoviska ministerstva dopravy v investičnom pláne zaradený projekt cesty I/51 Senica – Jablonica – Trstín, ktorý je rozdelený na štyri stavby.

„V súčasnosti Slovenská správa ciest zabezpečuje prípravu projektovej dokumentácie na prvú stavbu, a to obchvat mesta Senica, ktorý má na tomto ťahu najväčšiu prioritu. Na celú investičnú akciu je zabezpečovaná príprava aktualizácie posúdenia vplyvov na životné prostredie a dokumentácie pre územné rozhodnutie,“ uviedlo ministerstvo dopravy pre agentúru SITA.

Obchvat Jablonice je podľa stanoviska ministerstva zaradený v investičnom pláne ako druhá stavba, štúdia realizovateľnosti však odporúča jeho výstavbu až v dlhodobom výhľade.

Tisíce vozidiel denne

Intenzita dopravy na ceste cez Jablonicu podľa ministerstva dosahuje 6 280 – 7 470 vozidiel za 24 hodín, z toho menej ako 1 700 vozidiel nad 3,5 tony.

Jabloničanom podľa miestneho obyvateľa Erika Zámečníka vyšlo, že za osemnásť hodín cez ich obec prejde viac ako 10-tisíc vozidiel, z toho najmenej 2 000 nákladných, autobusov a poľnohospodárskych strojov.

Ministerstvo zdôraznilo, že je v jeho záujme zosúladiť plánované riešenia s finančnými možnosťami štátu a s dôrazom na potreby jednotlivých regiónov.

Viac k témam: Ministerstvo dopravy a výstavby SR, obchvat, Slovenská správa ciest
Zdroj: Webnoviny.sk – Obyvatelia Jablonice žiadajú obchvat obce, podľa cestárov má však prednosť mesto Senica © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Suezský prieplav zdvihne tranzitné poplatky, časom sa to však môže zmeniť

Káhira informovala, že zvýšenie poplatkov nadobudne účinnosť od 1. mája.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *