Home / POLITIKA / Prezident Kiska: Povedzme si pravdu

Prezident Kiska: Povedzme si pravdu

Čitateľom prinášame plnú verziu stanoviska prezidenta SR Andreja Kisku k súčasnej politickej situácii:
Povedzme si pravdu
Slovensko si neplní základné záväzky v obrane. Podvádzame našich občanov, pretože im nehovoríme pravdu, ako na tom naša armáda skutočne je. Podvádzame našich vojakov, ktorým neustále niečo sľubujeme, ale ostáva len pri sľuboch.

Naši vojaci robia Slovensku česť doma aj v zahraničí. Ale mnohokrát musia pracovať so zastaranou výzbrojou aj výstrojom – so staršou technikou, než sú oni sami.

Slovensko mešká s väčšinou záväzkov v obrane, vrátane toho najväčšieho – v príprave našej mechanizovanej brigády. Sami sme si naplánovali mať ju hotovú v roku 2010. Je už sedem rokov po termíne a nevyzerá to vôbec dobre.

Nevidím žiaden reálny plán, ako chce Slovensko naplniť trvalý záväzok 2% HDP na obranu, dokonca ani 1,6%, čo sme sa zaviazali dosiahnuť do roku 2020.

Včera som požiadal ministra obrany, aby tieto otázky predkladal vo vláde naliehavo a nástojčivo. Bude osobitne na ňom, ako v tomto roku pritiahne pozornosť vlády aj verejnosti.

Každého politika, ktorý straší nejakým druhom ohrozenia, sa treba spýtať, či a akým spôsobom presadzuje modernizáciu našich bezpečnostných zložiek.

Prečítajte si celé moje vyhlásenie na stránke www.prezident.sk.
Benátska komisia
Včera som prijal v Prezidentskom paláci zástupcov Benátskej komisie. Túto uznávanú medzinárodnú organizáciu, ktorej členmi sú odborníci na ústavné právo z celej Európy, som požiadal, aby spravila výklad a povedala svoj názor na patovú situáciu v súvislosti s voľbou ústavných sudcov.

Ústavný súd SR nám v patovej situácii nepomohol a nedal výklad ústavy, o ktorý som žiadal.

Mojím jediným záujmom ako prezidenta je, aby v takom dôležitom orgáne, ako je Ústavný súd, sedeli skutočne kvalifikovaní odborníci.

Členov Benátskej komisie som na stretnutí požiadal, aby bol ich výklad jasný, aby nedochádzalo k špekuláciám. Pripomenul som svoj verejný sľub, že rozhodnutie Benátskej komisie budem plne rešpektovať. Verím, že také isté rozhodnutie prijme aj Národná rada SR.

Prečítajte si viac o tom, prečo som sa rozhodol osloviť Benátsku komisiu.

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Je po voľbách a nastal čas zmierenia

Je po voľbách a všade je cítiť nenávisť, hnev a polarizovanú spoločnosť. Takto to ďalej …

Jeden komentár

  1. Pomenujte jasne a zreteľne kto je našim nepriateľom – kto nás ohrozuje ???
    Kôli akému nepriateľovi máme utrácať na armádu, keď nemáme ani na slušne dôchodky.

    p.s.

    Celý sudcovský stav včítane ministerky spravodlivosti je banda – rozkladajúca štátny rozpočet
    a to je to čo núti slušných občanov voliť “ extrémistov „

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *