BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Vládny dokument o transformácii Hornej Nitry nie je podkladom pre transformáciu tohto regiónu, ale plánom na zaistenie odbytu uhlia pre súkromnú ťažobnú spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP).
Tvrdí to organizácia Greenpeace, podľa ktorej materiál ani zďaleka neznamená útlm ťažby a používania uhlia na Slovensku.
Greenpeace tento dokument kritizovala už pred dvoma týždňami pri akcii, keď 12 aktivistov vyvesilo transparent s nápisom Skončite dobu uhoľnú na ťažobnej veži v Novákoch, za čo strávili niekoľko dní vo väzbe.
„Materiál ani zďaleka neznamená koniec ťažby a spaľovania uhlia na Slovensku. Ako dátum zatvorenia väčšiny baní firmy HBP uvádza rok 2027, avšak ponecháva otvorenú baňu Čáry bez obmedzenia. Stále je tiež na stole zámer úplne nového ťažobného poľa v dobývacom priestore Nováky. Tento projekt presadzovaný firmou HBP by predĺžil ťažbu na Hornej Nitre potenciálne až do roku 2034,“ uviedla Júlia Sokolovičová, expertka na energetiku Greenpeace.
Materiál tiež podľa Sokolovičovej navrhuje vyťažené uhlie naďalej spaľovať v elektrárni Nováky a okolitých teplárňach. Neobsahuje plán náhrady uhlia do budúcnosti čistými zdrojmi energie a neberie ohľad na ekologickú záťaž či zdravie ľudí.
Uhlie je podľa Greenpeace nekvalitná nerastná surovina, ktorá zaisťuje len 1,7 percenta tepla a okolo päť percent elektriny na Slovensku.“Vláda by mala pripraviť taký jasný plán, aby Slovensko mohlo raz a navždy skoncovať s uhoľnou energetikou a nahradiť ten zanedbateľný podiel z uhlia obnoviteľnými alternatívami,“ zdôraznila na záver Sokolovičová.
Vládny kabinet v stredu schválil Návrh problematiky transformácie regiónu horná Nitra v súvislosti s návrhom všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti dodávok elektriny.
Z dokumentu vyplýva, že slovenskí spotrebitelia elektriny by už nemali dotovať ťažbu domáceho uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny. „Týmto materiálom a následnými krokmi sa skráti všeobecný hospodársky záujem z roku 2030 na rok 2023,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga.
Plán proti úpadku Hornej Nitry
V súčasnosti platia odberatelia elektriny vo svojich faktúrach za elektrinu podporu na výrobu elektriny z uhlia na základe všeobecného hospodárskeho záujmu ročne v sume približne 115 miliónov eur.
Žiga upozornil, že ukončenie dotovania domáceho uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny neznamená automatické uzatvorenie samotných baní.
„Pokiaľ si bane nájdu svoj odbyt, či už na Slovensku alebo v zahraničí, môžu naďalej pokračovať vo svojej činnosti,“ uviedol minister. Na schválený materiál bude nadväzovať ešte konkrétny akčný plán, ktorý by mal zabrániť úpadku Hornej Nitry.
Viac k témam: Greenpeace, Hornonitrianske bane, Júlia Sokolovičová, minister hospodárstva SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Návrh problematiky transformácie regiónu horná Nitra, Peter Žiga, ťažba uhlia, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Greenpeace kritizuje vládny materiál o Hornej Nitre, neznamená útlm ťažby uhlia na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.