Home / SLOVENSKO / Obedy zadarmo odstránia sociálne rozdiely, v Škandinávii sa podľa Tomáša zlepšili aj výsledky detí

Obedy zadarmo odstránia sociálne rozdiely, v Škandinávii sa podľa Tomáša zlepšili aj výsledky detí

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Návrhom obedov zadarmo chceme odstrániť sociálne rozdiely medzi deťmi a zlepšiť ich stravovacie návyky.

Nedotknú sa osemročných gymnázií

Povedal to na štvrtkovom rokovaní Výboru NR SR pre sociálne veci poslanec za Smer-SD Erik Tomáš s tým, že „napríklad v Škandinávii sa týmto opatrením zlepšilo stravovanie žiakov, dochádzka a dokonca aj výsledky v škole. Chudobné deti sa lepšie začlenili do kolektívu“.

Obedy zadarmo sa týkajú základných škôl a posledného ročníka materských škôl. Nedotknú sa však osemročných gymnázií. „Osemročné gymnáziá sú prakticky stredné školy, a ak sa obedy zadarmo ujmú v materských a základných školách, zavedú ich na stredné školy, teda aj na osemročné gymnáziá,“ vysvetlil Tomáš.

Deti so špeciálnymi diétami

Priemerný príspevok na jeden obed v škole je 1,20 eura. Smer-SD vo svojom návrhu chce, aby sa táto suma preplácala rodičom. „Sú však aj školy, kde je doplatok za obed vyšší. So Združením miest a obcí Slovenska hľadáme riešenie, aby rodič nezaplatil za obed ani cent. Sme na dobrej ceste,“ povedal Tomáš a dodal, že dotácia za obed príde vtedy, keď žiak absolvuje vyučovací proces a vyzdvihne si obed.

Smer-SD podľa Tomáša vo svojom návrhu myslel aj na deti so špeciálnymi diétami. Keď lekár potvrdí, že žiak musí prijímať diétnu stravu, príspevok na obed bude dostávať priamo rodič, aby mu ju mohol zabezpečiť. V prípade schválenia zákona parlamentom nadobudne účinnosť 1. januára 2019.

Viac k témam: Erik Tomáš, obedy pre školákov, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Obedy zadarmo odstránia sociálne rozdiely, v Škandinávii sa podľa Tomáša zlepšili aj výsledky detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Proces výberu riaditeľa SND je v rozpore so zákonom, tvrdí advokátska kancelária

Na základe právnych predpisov by malo ministerstvo vymenovať riaditeľa SND na základe výberového konania alebo priamym oslovením, MK SR však vyhlásilo verejné vypočutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *