Home / SLOVENSKO / Martin Daňo postavil sudcov do pozoru. Bravó!!!

Martin Daňo postavil sudcov do pozoru. Bravó!!!

Známy investigatívny novinár Martin Daňo dokázal nemožné. Postavil do pozoru sudcov Najvyššieho súdu a ako píše dnes na svojom webe: „prvý raz v histórii sme dokázali, že sa občan či novinár má právo nakrúcať celý priebeh zasadania Súdnej rady. Všetko v zmysle transparentnosti a slobodného prístupu verejnosti k informáciam a ich voľného šírenia. Súdna rada zasadá raz mesačne a patrí medzi najvyššie ográny justície. Súčasnou predsedníčkou je Jana Bajánková a za svoju funkciu má plat viac ako 5tis. EUR a na zasadaní ju vraj rušia kamery – preto ich zakazuje. Na 41. zasadanie súdnej rady prišla svoje plány predniesť aj nová Ministerska spravodlivosti – Lucia Žitňanská – tá však odmieta vyjadriž k pochybným praktkám predsedníčky súdne rady, proti ktorej sme podali aj Ústavnú sťažnosť a pred otázky novinára zutekala.
Už v minulej časti – z 39. Zasadania súdnej rady – volala sa “OK Google: Sudcovia bez súdnosti” – som vám ukázal, ako predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková roky systematicky zakazuje filmovať zasadanie a priebeh súdnej rady – čím hrubo porušuje zákon a základné právo verejnosti na informácie.
A tak sme si povedali STOP – toto tu musíme zmeniť! Nemôže presa nejaký predstaviteľ justíce – porušovať zákon a ešte aj na nás útočiť! Nechali sme teda vypracovať Ústavnú sťažnosť, lebo sme presvedčení, že Bajánková hrubým a nezákonným spôsobom obmedzuje právo verejnosti na informácie. Veď všetko čo je verejné – je možné aj nakrúcať a šírit:
Paarlamentné výbory
Disciplinárne konania
Mestké zastupiteĺstvá
Dražby
Parlament
Čokoľvek
Prečo reda nie súdnu radu? A dnes – 25. Apríla 2016 – sa to prvý raz podarilo. Len málokto veril, že to raz dokážeme – ani iní novinári nie – dokonca ani redaktor Markízy, ktorého sme na Súdnej rade neraz stretli a tiež musel vypínať kamey – keď som ho prd mesiacom stretol u Kisku povedal som mu, že nabudúce filmujeme! 🙂 Veľmi nám ale neverill….
No úspech sa dostavil – Ústavný súd začal konať a zdá sa, že medzitým si nevedomá predseníčka Bajánková zrejme naštudovala problematiku a zistila, že právo je na strane verejnosti – na poslednej súdnej rade už dokonca vyhradila aj miesto na kameru – čím vlastne oficiálne priznala, že právo na nakŕucanie existuje.
Bol to ale krutý a drahý boj – vynaložili sme v GINN obrovský kus úsila , aby sme otvorili cestu nielen nám – ale aj verejnosti a všetkým médiam – odteraz môžu volne nakrúcať celý preibeh a zasadanie súdnej rady.
Je však smutné, že sme zároveň odhalili hlúposť a primitívne nezákonne praktiky, ktoré na Najvyššom súd pácha jeden z najvyšších predstaviteľov súdnej moci – predsedníčka súdnej rady Jan Bajánková.
Po skončení zasadania som sa opýtal som obrátil aj na bývalého predsedu NS a súdnej rady Štefana Harabína, ktorý na rozdiel od draho platenej Bajánkove – svoju funkciu predsedu súdnej rady vykonával zadarmo. Čo si Harabin myslí o transparentnosti a dôvere verejnosti v justíciu? Čo robí Bajnánková je trápne – hovorí..
A tak po slovách Harabin rozmýšlame, že nielen Bajánková ale aj niektorí členovia súdnej rady majú veľký problém s kamerou – cez prestávku po nás skočil známy megasudca z východu – Volkai!!!!!!
A tu si všimnite zásadný momnent – útočia len tí, čo majú čo skrývať. Volkaj má pravdu / on nie je “nejakýL sudca – je to sudca, ktorí má v justíci zamestnanú celú rodinu – myslím až 4 či 5 priamych členov rodiny .
To isté predsedníčka Bajánková – jej dcéra uspela hneď na prvom výberovom konaní na sudcu spomedzi 20 uchádzačov! A bol prvá, čo sa neraz uchádzačom nepodarí ani na 5, 7 či 10 pokus…. Dnes súdi na OS Bratislava I.
Mnohí členovia súdnej rady ani nemjú prváo tam byť. Ústavný súd nálezom potvrdil, že členom súdnej rady nemôže byť predseda Krajského ani Okresného súdu.“

Ďakujeme Martinovi za TIP

tipy do denníka

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nadácia Krištáľové krídlo prispeje na nákup zdravotných pomôcok pre deti v Spišskej Novej Vsi

Vo štvrtok 13. júna 2024 sa v Penati Golf Resort uskutočnil už tretí ročník charitatívneho golfového turnaja, ktorého cieľom je rozvíjať komunitu Krištáľového krídla a zároveň pomáhať tam, kde je to potrebné.

Jeden komentár

  1. Daňo je slobodomurár, pozor na neho

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200241943993884

    ako vidíte, sám sa priznáva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *